Папата на летот за Монголија: „Добро e да ја разбереме големата тишина на Монголија“

Папата на летот за Монголија: „Добро e да ја разбереме големата тишина на Монголија“

За време на неговиот краток поздрав до новинарите во авионот, папата Фрањо ја истакна „тивката“ култура на оваа азиска земја. „Човек ја разбира Монголија со сетилата“, рече тој, препорачувајќи мелодија од Бородин „која може да го изрази она што значи оваа должина и големина на Монголија“. Тој ја коментираше и несреќата при работа во која во четвртокот загинаа пет работници во италијанскиот регион Пиемонт.

Откако ги поздрави седумдесетте новинари кои го придружуваа на летот за Монголија, папата Фрањо истакна една од особеностите на монголскиот народ со која ќе продолжи да се соочува во наредните денови на своето „долгоочекувано патување“ – потсетувајќи на она што го кажа за време на неговата пладневна молитва во недела.

Монголија се разбира со „сетилата“

Папата Фрањо посебно се осврна на малата густина на население на огромната територија на Монголија: „Да се оди во Монголија значи да се оди кај мал народ во голема земја. Монголија како да нема крај, а жителите се малку, мал народ со голема култура. Верувам дека ќе ни биде добро да ја разбереме оваа тишина која е долга и голема. Ова ќе ни помогне да разбереме што значи тоа, но не на интелектуален начин, туку со нашите сетила“.

Затоа што „Монголија се разбира со сетилата“, рече Светиот Отец, кој исто така имаше музички совет: „Би сакал да кажам дека можеби ќе ни биде добро да слушаме дел од музиката на Бородин, кој можеше да изрази што значи оваа должина и големина на Монголија.

Шише за вода на украински војник, изрешетано со куршуми

За време на разговорот со новинарите кои летаа со Папата, на Папата му беше покажано и шише за вода: му припаѓа на украински војник кој преживеа експлозија. Потоа го однел шишето во црква во Лавов за да му се заблагодари на Бога за спасувањето. Новинарката на COPE, Ева Фернандез, го донесе шишето во авионот за да му го покаже на Папата. Очигледно оштетено од војната, ќе биде вратено во Црквата со благослов на Папата.

Работниците се недопирливи

За време на разговорот, папата Фрањо одговори и на прашањето на новинарот на АНСА, Фаусто Гаспарони, за несреќата што се случи во четвртокот нешто по полноќ во Брандицо, Италија, во близина на Торино. Таму пет работници биле удрени од воз и загинале. Сензација предизвика и објавата објавена непосредно пред нивната смрт на еден од работниците, кој тврдеше дека видел крст во пламен за време на неговото заварување, „за прв пат“ ова му се случило, напишал тој на социјалните мрежи и во објавата стои: „Бог сигурно сака нешто да ми каже“. На прашањето на новинарот, Папата рече дека ваквите несреќи секогаш се знак за недостаток на грижа. „Работниците се недопирливи“, рече тој.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот