Објавени добитниците на наградата „Рацингер“

Објавени добитниците на наградата „Рацингер“

Добитниците на наградата Рацингер за 2016 година се Инос Бифи и Јоанис Коуремпелес. Монсињор Бифи е професор по теологија и литургија и е автор на стотина книги и есеи.

Вториот добитник е Јоанис Коуремпелес, професор на православниот богословски факултет во Солун.

Наградата Рацингер ја доделува Ватиканската фондација „Јозеф Рацингер– Бенедикт XVI“во знак на благодарност на Црквата кон научниците и професорите, кои со своите научни истражувања се истакнуваат на теолошко поле. Наградите на овогодинешните добитници ќе бидат врачени на 26 ноември во Апостолската палата во Ватикан.

РВ/мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот