Започна 23. седница на Кардиналскиот совет

Започна 23. седница на Кардиналскиот совет

Од 23 април 2018 година, во присуство на папата Фрањо во Ватикан започна работата на 24. заседание на Кардиналскиот совет, соопшти ватиканскиот прес-центар. Работата на Советот ќе трае до 25 април.

Потсетуваме дека Кардиналскиот совет е формиран од папата Фрањо на 28 септември 2013, за да му помага на Папата во управувањето со Црква и за изготвување на проект за реформи во Римската Курија.

Советот се состои од кардиналите Џузепе Берт – претседател на Гувернаторството на Ватикан; Франсиско Ксавиер Еразурис Оса – почесен архиепископ на Сантијаго де Чиле, Чиле; Освалд Грасијас – архиепископ на Бомбај, Индија; Рајнхард Маркс – Архиепископ на Минхен и Фрајзинг, Германија; Лорен Пасилија – архиепископ на Киншаса, Демократска Република Конго; Шон Патрик О’Мале – Архиепископ во Бостон, САД; Џорџ Пел – Архиепископ во Сиднеј, Австралија; Оскар Родригез Марадијага – архиепископ на Тегусигалпа, и Марчело Семераро – епископ на Албано, Италија, кој извршува функцијата на секретар.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот