Tag "10 години понтификат"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: За десетата годишнина од мојот понтификат, подарете ми мир

„Popecast“ е името на подкастот во кој Папата зборува за себе, а ватиканските медиуми го изработија по повод десетгодишнината од неговиот понтификат: „Не мислев дека ќе бидам Папа за време

Uncategorized

Честитки од верските водачи за 10. години понтификат на папата Фрањо

Пред десет години, на 13 март 2013 година, Хорхе Марио Бергољо беше избран за Петров наследник. Ги пренесуваме пораките на верските водачи упатени до папата Фрањо по тој повод

Uncategorized

Интервју на папата Фрањо за аргентинскиот портал Инфобае

Во пресрет на десетгодишнината од изборот за Римски бискуп, папата Фрањо разговараше со сопственикот на аргентинскиот портал „Инфобае“, Даниел Хадад, а Vatican News на 10 март објави неколку прашања и

Ватикан Вести

Папата: Црквата не е дом само за некои, туку за сите

Извадоци од интервјуто на Паоло Родари со папата Фрањо за Швајцарската радио телевизија (RSI) се објавени на 10 март 2023 година, а целосното интервју ќе биде емитувано во недела, на