Tag "света Марта"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се молеше за чесните сестри кои го ризикуваат и даруваат својот живот служејќи им на болните

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта се молеше за монахињите кои им служат на болните и сиромашните, посебно мислејќи на Ќерките на милосрдието на свети Винко Паулски,

Ватикан Вести

Папата се молеше за лекарите и свештениците кои починаа служејќи на болните од коронавирус

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за лекарите, болничарите, медицинските сестри и свештениците кои починаа од коронавирусот затоа што се заразиле додека им служеле на

Ватикан Вести

Папата на светата Литургија во домот Света Марта се молеше за семејствата кои со децата се затворени дома

Папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта се молеше за семејствата кои во оваа кризно време се принудени да бидат затворени дома. Во проповедта Папата

Ватикан Вести

Папата Фрањо се молеше за затворениците и повика на духовна причест

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 19 март 2020 година, папата Фрањо се молеше за браќата и сестрите кои се во затвор и повика на

Ватикан Вести

Папата Фрањо молеше за луѓето кои починаа од корона вирусот

За време на светата Литургија во домот Света Марта во средата 18 март 2020 година папата Фрањо упати посебна молитва за здравствените работници кои починаа помагајќи им на заболените од

Ватикан Вести

Света Марта: Во ова тешко време Бог нека им помогне на болните да најдат вистинска љубов

Папата Фрањо за време на светата Литургија во понеделник 16 март 2020 година во домот Света Марта продолжи да моли за болните и се обрати до семејствата кои во оваа

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Нека пастирите не дозволат Божјиот народ да се почувствува напуштен

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за болните, но и за пастирите, да применат мерки кои нема Божјиот народ да го остават

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свештениците нека им носат на болните Причест

На 10 март  2020 година, Папата ја служеше втората света Литургија во домот Света Марта која беше директно пренесувана по пат на електронските медиуми.

Ватикан Вести

Папата служеше света Литургија за болните од корона вирусот

Во понеделник 9 март папата Фрањо служеше света Литургија во Домот Света Марта, која ја намени за болните од корона вирусот. Светата Литургија беше директно пренесувана преку електронските медиуми, а

Ватикан Вести

Света Марта: Во срце имајте ги оние кои ве придружуваат во животот

На светата Литургија која папата Фрањо ја служеше во капелата на домот Света марта во петок 14 февруари 2020 година, ги поттикна верниците да мислат на оние кои секој ден