Tag "папа"

Врати се на почетна
Ватикан

Или одиш по патот на светоста или по патот на лицемерието

Да дозволиме да нè допре Божјото милосрдие и да одиме по патот на светоста, во спротивно сме лицемери, бидејќи нема трет компромисен пат, порача папата Фрањо во проповедта

Ватикан

На Велики Четврток Папата ќе измие нозе на затвореници

На 2 април, Велики четврток, папата Фрањо ќе се упати кон новиот затворски комплекс Ребибија, во близина на Рим, за да се сретне со затворениците, соопшти ватиканската прес служба.

Ватикан

Папата: Староста е повик и послание

Светиот Отец зборуваше за вредноста и важноста на улогата на дедовците, бабите и останатите стари луѓе членови на семејството и општеството. Нивната молитва е дар и богатство за Црквата.

Ватикан

Бог секогаш ни простува, но сака и ние да простуваме

Гревот не е едноставна грешка, туку поклонување на разни идоли кои што ги имаме, затоа треба да бараме прошка и да простуваме, истакна Светиот Отец во проповедта на 10 март

Свет

Разговор на папата Фрањо за весникот од населбата Ла Каркова

Стварноста подобро се гледа од периферијата отколку од центарот, истакна папата Фрањо во разговор за локалниот весник „Ла Каркова њуз“, од населбата Ла Каркова, сиромашна населба од бараки во предградието на