Tag "милосрдие"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Сочувството е најголемиот Божји дар

Папата Фрањо ги прими на аудиенција во Ватикан членовите на „Papal Foundation“, католичкa организација кој од 1988 година ги поддржува финансиски милосрдни дела на Папата во светот.

Ватикан

Монсињор Физикела: Милосрдието е ликот на Христос

„Милосрдието е ликот на Христос, кој допира до сите“. Ова го истакна за Радио Ватикан монсињор Рино Физикела, претседател на Папскиот совет за промоција на новата евангелизација,

Ватикан

Папата Фрањо: Исповедта е Божја прегратка

Исповедта е света тајна на Божјата нежност, таа е негов начин на кој нѐ прегрнува, тоа е пораката на папата Фрањо објавена на Велики Вторник, преку твитер со која упати

Ватикан

Папата: Каде што нема милосрдие, нема ниту правда

Каде што нема милосрдие, нема ниту правда, а Божјиот народ често страда заради немилосрдното осудување – истакна Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 23 март

Колумни Свет

Папата e голем водач и близок на малите

По повод втората годишнина од понтификатот на папата Фрањо, патер Антонио Спадаро, уредник на исусовското списание ‘Чивилта Католика’, во интервју за Радио Ватикан разговараше

Колумни Размислување Свет

Јубилејните години во традицијата на Црквата

Јубилејот е старозаветна институција, самиот збор доаѓа од еврејскиот збор јубал, рог на овен на кој се трубело при (свечено замислениот) чин на прогласување на јубилејна година.

Ватикан

Папата Фрањо за Светата година на милосрдието: Ова е милосно време

Вонредната света година, Јубилејот на милосрдието ќе започнат на празникот Безгрешно зачнување 2015 година, а ќе завршат на 20 ноември 2016 година на празникот Христос Цар на сите созданија.