Tag "Македонија"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Чанаклија: Молитва за мир и благосостојба во Република Македонија

По повикот за молитва и апел за мир од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов на 25 март 2017 година

Вести Македонија

Нова Маала: Молитва за мир и благосостојба во Република Македонија

На повикот за молитва и апел за мир од Н.В.П монс. д-р Киро Стојанов, во парохијата „Успение на Пресвета

Вести Македонија

Повик на молитва и апел за мир

Во среда 9 март 2017 година Н.П. монс. д-р Киро Стојанов, упати повик на молитва до своето

Вести Свет

Почина првиот Апостолски нунциј во Република Македонија, надбискупот Фархат

Во сабота 17 декември 2016 година во Рим по долго боледување почина поранешниот Апостолски нунциј

Македонија

Македонија и светот добија нова светица – Мајка Тереза

„Во чест на светото и неразделно Тројство, за ширење на католичката вера и пораст на христијанскиот живот, со власта на Господ наш Исус Христос, светите апостоли Петар и Павле

Македонија

Младите се вратија од Краков

Во попладневните часови во понеделник, 1 август 2016 година младите од Македонија кои присуствуваа на Светскиот ден на млади во Краков се вратија во Македонија, исполенти и збогатени со прекрасни

Македонија

Верноста и слободата во центарот на средбата на младите

Во Вила Гругана во близина на Милано од 17 до 24 јули 2016 година се одржа седмото издание на „Седмица на светот“ (Week of the World), на која учествува и

Свет

Млади од Македонија учестуваат на кампот „Week of the world“ во Италија

Во неделата на 17 јули 2016 од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, осум млади од Скопската бискупија и Апостолскиот егзархат под водство на отец Ванчо Назов заминаа на пат за

Македонија

Молебен во Рим во чест на Македонските и Сесловенски просветители

На празникот на светите солунските браќа Кирил и Методиј, 24 мај, кои папата свети Иван Павле II ги прогласи за Созаштитници на Европа заедно со свети Бенедикт, во базиликата свети

Македонија

Бискупот Стојанов на папата Фрањо му подари македонски превод од книгата „Божјото име е милосрдие“

За време на ауденцијата на папата Фрањо за македонската делгација по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, во понеделник 16 мај, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов