Tag "Генерална аудиенција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на солидарност со Етиопија

Папата Фрањо испрати честитки до луѓето од Етиопија по повод нивната Нова година и спомна за беатификацијата на кардинал Вишински и монахињата Елизабет Роуз Чаке

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Еднаквоста во Христа ги надминува разликите

Продолжувајќи ја катехезата за Посланието до Галатјаните, папата Фрањо во средата, 8 септември 2021 година, на Генералната аудиенција потсети дека сме Божји деца и дека добивме нов живот преку крштевањето

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Светоста доаѓа од Светиот Дух

На Генералната аудиенција во среда 1 септември 2021 година, папата Фрањо предупреди на крутоста зад која секогаш стои нешто лошо и потсети дека светоста доаѓа од Светиот Дух.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Лицемерот не знае да сака

Папата Фрањо во среда 25 август 2021 година на Генералната аудиенција во салата Павле VI зборуваше за „вирусот на лицемерие“ што го води човекот да се преправа, наместо да биде

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на параолимпијците за нивната надеж и храброст

На крајот од Генералната аудиенција во среда 25 август 2021 година, папата Фрањо упати повик, кој се совпаѓа со почетокот на Параолимписките игри во Токио. Исто така потсети и на

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Почитувањето на законот мора да доведе до вера во живиот Христос

Размислувајќи за улогата на Законот и заповедите за христијаните на Генералната аудиенција во среда 18 авгут 2021 година, врз основа на Посланието на Апостол Павле до Галатјаните, Светиот Отец истакна

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Оној што бара живот мора да гледа во Христа

„Мојсеевиот закон“ е тема на катехезата за време на Генералната аудиенција, која папата Фрањо ја одржа во салата Павле VI. Во своето обраќање Папата продолжи со циклусот катехези посветен на

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Бог ги менува нашите животи за да нè научи да го навестуваме Евангелието

Во втората катехеза посветена на Посланието до Галатјаните, одржана на Генералната аудиенција во среда 30 јуни 2021 година, Папата зборуваше за животот на Свети Павле и потсети дека Господ ја

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на својот возач кој заминува во пензија

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во средата на 30 јуни на лаикот Рензо Кестие кој денес оди во пензија, му се заблагодари за верното служење во Ватикан.  Овде во Ватикан

Ватикан Вести

Папата се сретна со млад човек облечен како Спајдермен

Меѓу верниците кои присуствуваа на Генералната аудиенција во среда 23 јуни 2021 беше и еден млад човек облечен во костум на Спајдермен, суперхерој од познатите стрипови на Марвел