Tag "Воскресение Христово"

Врати се на почетна
Ватикан

Христос Воскресна – навистина воскресна

 Христос воскресна од мртвите, со смрт – смртта ја победи и на сите во гробовите – живот им дарува.

Македонија

Свечено прославен празникот Воскресение Христово во Катедралната црква во Струмица

Веста за Воскресението Христово на полноќ во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ ја објавија архиепископот Цирил Васил СЈ, Секретар  на Конгрегацијата за Источни цркви и епископот Киро Стојанов.

Македонија

Епископот Стојанов во Богданци

На вториот ден од Воскресението Христово, 13 април, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија во заедништво

Македонија

Хомилија на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на Воскресението Христово во Струмица

По повод празникот Воскрсение Христово – Велигден Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица,

Ватикан

Великата седмица во Ватикан

Канцеларијата за печат на Светиот Престол го обајви распоредот за славењата кои ќе ги предводи папата Фрањо во Великата седмица. На Велики Четврток, 2 април папата Фрањо Мисата Вечера Господова