Tag "Ангел Господов"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја поддржа резолуцијата на ООН за општ прекин на огнот

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов ја пофали резолуцијата која Советот за безбедност на ООН ја усвои оваа седмица, а со која се бара прекин на сите конфликти кои се

Ватикан Вести

Ангел Господов: Најважно е од животот да направиме дар

Бог сака да растеме како дар, само така ќе станеме големи. Да погледнеме на свети Петар, негов дар е место каде е погубен кое се претвори во прекрасно место на

Ватикан Вести

Ангел Господов: Без крстот нема вистинска љубов

Нема вистинска љубов без крст – рече папата Фрањо за време на пладневната молитва Ангел Господов во недела 28 јуни 2020 година на плоштадот Свети Петар, осврнувајќи се на денешното

Ватикан Вести

После молитвата Ангел Господов: Да молиме за Блискиот Исток и Западна Украина

После молитвата Ангел Господов на 28 јуни 2020 година папата Фрањо повика на молитва за Сирија, Либан и Јемен, блискоисточни земји погодени од општествена, политичка, економска, здравствена и хуманитарна криза,

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да не се плашиме од оние кои сакаат да ја изгаснат силата на Евангелието

Не смееме да се плашиме од оние кои дрско и насилно се обидуваат да ја изгаснат силата на евангелието – рече папата Фрањо во говорот пред молитвата Ангел Господов на

Ватикан Вести

После молитвата Ангел Господов: Да се обединиме во молитвата за заштита на секое човечко битие

По завршувањето на пладневната молитва Ангел Господов на 21 јуни 2020 година, Светиот Отец се осврна на вчерашниот Ден на бегалците и апелираше за оние кои се присилени да ги

Ватикан Вести

Ангел Господов: Единството со Христос и заедништвото се двократен плод на Евхаристијата

Денес во Италија и во други земји се слави празникот на Пресветото Тело и Крв Христови, Телово – рече папата Фрањо во недела 14 јуни 2020 година пред молитвата Ангел

Ватикан Вести

Папа: Срцето Исусово е извор на милосрдие, прошка и нежност

По пладневната молитва папата Фрањо истакна дека Италија го надминала најтешкото време на епидемијата на коронавирусот и поттикна од Срцето Исусово да црпиме Божјо милосрдие, прошка и нежност.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Бог го љуби светот и покрај неговите гревови

Бог Отец го љуби толку многу светот, па така за да го паси го дарува она најскапоценото што го има, својот Син Единороден, кој го дава животот за луѓето, воскреснува,

Ватикан Вести

Папата апелираше за запирање на сите војни и за затворениците во преполните затвори

По денешната пладневна молитва Папата Фрањо молеше за мир во светот. Гледајќи на оние кои се најзагрозени, посебно поради коронавирусот, Папата апелираше за запирање на сите војни и за затворениците