Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Света Литургија по повод празникот Света Мајка Тереза

Празникот на Света Мајка Тереза во нејзината родна бискупија ќе се одбележи во понеделник 5 септември 2022 година со света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје со почеток

Вести Македонија

Скопје: Бискупот Стојанов го воведе во служба новиот катедрален парох

Во недела 4 септември 2022 година, во пресрет на празникот Света Мајка Тереза, за време на светата Литургија во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, бискупот Стојанов ги воведе

Вести Македонија

Денови на Света Мајка Тереза

На 1 септември 2022 година со благослов на Н.В.П. монс. д-р. Киро Стојанов започна хуманитарната акција во организација на Македонски Каритас по повод „Денови на Света Мајка Тереза“ и 25.

Вести Македонија

Епископот Стојанов го воведе во служба новиот катедрален парох

За време на светата архиерејска Литургија, на 28 август 2022 година, на празникот Успение на Пресвета Богородица, која бискупот Стојанов ја служеше во Катедралната црква во Струмица го воведе во

Вести Македонија

Прославен паторниот празник на Катедралната црква во Струмица

На празникот Успение на Пресвета Богородица, 28 август 2022 година, патронот на Струмичко – скопската епрахија и Катедралната црква во Струмица, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко

Вести Македонија

Најава: По повод Голема Богородица епископот Стојанов ќе служи во Струмица и Нова Маала

По повод празникот Успение на Пресвета Богородица Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, Н.В.П. монс. Киро Стојанов ќе служи Света Архиерејска Литургија во недела 28 август во Катедралната црква „Успение

Вести Македонија

Скопје: Погребена е сестра Розалија (Слава) Ташева

Во вторник 16 август 2022 година на Градските гробишта Бутел во Скопје е погребена сестра Розалија (Слава) Ташева, која припаѓаше на Дружбата Ќерки на Христијанската Љубов – Усмиленки. Светата Литургија

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја предводеше светата Евхаристија на празникот Мариино вознесение на небо во Скопската Катедрала

Бискупот Стојанов по повод празникот Успение на Пресвета Богородица, според грегоријанскиот календар, служеше света Литургија во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сослужение со Катедралниот парох дон Паво Шеќерија

Вести Македонија

Почина сестра Розалија Ташева

Во утринските часови во недела 14 август 2022 година во Битола, поткрепена со светите Тајни почина сестра Розалија Ташева. Погребот ќе се изврши во вторник 16 август 2022 година во

Вести Македонија

Пожарот кај Паљурци ја зафати и црковната парцела

Пожарот кој деновиве се прошири кон браната Паљурци, кој во меѓувреме е изгаснат, го зафати и местото каде што во блиска иднина ќе се гради храм посветен на „Свети Апостол