Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен патрониот празник Свети Пророк Илија во Радово

Патрониот празник во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово, започна со всеноќно бдеење кое го предводеше о. д-р Зоран И. Стојанов, парох и декан, заедно со неговите соработници: о. Трајче

Вести Македонија

Апостолскиот нунциј Суријани ги предаде акредативните писма на претседателот Пендаровски

Апостолскиот нунциј во Македонија насбискупот Лучано Суријани во претседателската вила на Водно, на 27 јули 2022 година, ги предаде акредативните писма на претседателот Стево Пендаровски.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов му изрази добредојде на новиот Апостолски нунциј во Македонија монс. Лучано Суријани

Бискупот Стојанов, на 26 јули 2022 година, во попладневните часови му изрази добредојде на новиот Апостолски нунциј монс. Лучано Суријани. Во срдечна братска атмосфера се присетија на досегашните средби сѐ

Вести Македонија

Света Литургија за верниците во Германија

Во недела на 17 јули 2022 година во црквата „Зачнување на Пресвета Богородица во Бирках“, со благослов на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, о. Ристо Самарџиски служеше света божествена Литургија

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Гевгелија

На празникот на првоапостолите Петар и Павле, 12 јули 2022 година, а по повод патрониот празник на црквата во Гевгелија, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во проштална посета го прими Амбасадорот на Унгарија во Македонија Н.Е. Ласло Иштван Дукс

Бискупот Стојанов на 11 јули 2022 година во Бискупската резиденција на Водно во Скопје во проштална посета го прими Амбасадорот на Унгарија во Македонија Н.Е. Ласло Иштван Дукс со семејството.

Вести Македонија

Несекојдневен настан во Паљурци: Црквата на Чуката обвиена во силна светлина

Во недела 10 јули 2022 година, за време на Молебенот кој го предводеше Н.В.П. монс. Киро Стојанов во Паљурци, од местото каде што ќе се гради црквата „Свети Павле“ можеше

Вести Македонија

Најава: Света Литургија за верниците во Германија

Во чест на Светите врховни апостоли Петар и Павле и со благослов на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов  во недела на ден 17 јули 2022 година со почеток во 16

Вести Македонија

Најава: Во недела епископот Стојанов ќе го предводи Молебенот во Паљурци

Во недела 10 јули 2022 година со почеток во 19.30 часот, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, во пресрет на празникот Свети апостоли Петар и Павле во Паљурци ќе го предводи

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. Киро Стојанов, на празникот Раѓање на Свети Иван Крстител, 7 јули 2022 година, служеше света архиерејска Литургија во истоимената парохија во