Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Патер Ломбарди: пaпата Фрањо ја промени Црквата со својот пример

Одрекувањето на Бенедикт XVI и изборот на папата Фрањо. Ова 2013 година навистина беше исклучителна за животот на Црквата. Тргнувајќи од пророчките гестови на папата Бенедикт, директорот на Канцеларијата за

Ватикан

Твитер профилот на Папата надмина 11 милиони корисници

Папата Фрањо сега веќе има повеќе од 11 милиони корисници на социјалната мрежа за кратки пораки – Твитер. Во текот на божиќните празници неговиот профил”@Pontifex” на девет јазици, надмина 11

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI на ручек кај папата Фрањо

Почесниот папа Бенедикт XVI денес, 27 декември го посети домот Света Марта, каде што заедно со папата Фрањо се најдоа на заеднички ручек. Папата Фрањо за време на посетата на

Ватикан

Папата упати порака до младите од заедницата Тезе

На Европа и е потребно вашето заземање, вашата храброст и вашата вера да може да ги преброди тешките моменти кои ги доживува – истакна Светиот Отец во пораката до младите,

Ватикан

Папата говореше за мачништвото на свети Стефан

Литургијата повторно ни ја осветлува вистинската смисла на Овоплотувањето, поврзувајќи го Витлеем со Голгота, потсетувајќи нѐ дека Божјото спасение вклучува борба против гревот, и поминува низ тесна врата на Крстот

Ватикан

Папата Фрањо упати порака до Светот и Градот

Папата Фрањо денес во дванаесет часот се појави на централниот балкон на базиликата Свети Петар за да го подели традиционалниот благослов на градот и светот (Urbi et orbi),

Ватикан

Папата Фрањо на светата Литургија за Рождеството Христово: Исус е смислата на животот

„Исус е смислата на животот и на историјата”, рече Папата Фрањо за време на својата прва света Литургија за празникот Рождество Христово, која ја предводеше во ватиканската базилика Свети Петар.

Ватикан

Христос се роди! Славете Го!

Возљубени читатели на Католици.мк, Новородениот Цар, Богомладенецот Христос нека ви подари мир изобилство Божји

Ватикан

Папата Фрањо го посети почесниот папа Бенедикт XVI

Во понеделник 23 декември околу околу 17:00, папата Фрањо го посети почесниот папа, Бенедикт XVI за да му го честита престојниот празник Божиќ.

Ватикан

Христијанинот секогаш треба да живее во исчекување на Господ

Да направиме за Божиќ, како Марија, место за Исус кој доаѓа – поттикна папата Фрањо на светата Литургија на 23 декември во капелата на домот Света Марта. Папата истакна дека