Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Бенедикт XVI наскоро ќе се пресели во манастирот Матер Еклезија

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Почесниот папа Бенедикт XVI е можно во четврток попладне да се пресели во ватиканскиот манастир Матер Еклезија. Ова го изјави гласноговорникот на Ватикан патер Федерико Ломбарди

Ватикан

Папата разговара со сите префекти на Конгрегациите

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ -Папата Фрањо разговараше со сите девет префекти на Ватиканските конгрегации. Во понеделникот го прими префектот на Конгрегацијата за образование, кардинал Зенон Грохолевски. Полскиот кардинал покрај другото е

Ватикан

Почина епископот од Шангај Луксијан

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Секретарот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, Савио Хон, во писмо по повод смртта на епископот од Шангај Алојз Џин Луксијан упати признание за неговата епископска

Ватикан

Папата се сретна со кардинал Бањаско

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Почувствував длабока согласност – изјави кардинал Анџело Бањаско, претседател на Италијанската епископска конференција по средбата со папата Фрањо, кој покажа внимателност и голема способност за слушање

Ватикан

Папата Фрањо: Срамувањето од своите гревови е доблест на понизниот

Ватикан, 29.4.2013 /к.мк/ – Да се срамиш од своите гревови е доблест на понизниот, која нѐ подготвува да го прифатиме Божјото простување. Тоа го посочи папата Фрањо во понеделник, 29

Ватикан

Папата на молитвата Царице Небесна: да се почитува достоинството и сигурноста на работниците

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – На крајот од светата Литургија на плоштадот Свети Петар, на која папата Фрањо на 44 млади и возрасни им ја подели светата Тајна Миропомазание, ја молеше

Ватикан

Папата Фрањо: Светиот Дух нѐ преобразува и преку нас го преобразува светот

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – „Светиот Дух нѐ менува и преку нас сака да го промени светот во кој живееме“, така папата Фрањо го објасни пред повеќе од 100 илјади луѓе

Ватикан

Светиот Отец на светата Литургија: Светиот Дух создава сѐ ново

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на која 44 лица примија света Тајна миропомазание од рацете на папата Фрањо. Миропомазаниците се на возраст од 11 до

Ватикан

Папата Фрањо: Исус нѐ праќа радосно да го навестуваме неговото име

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк/ – „Да го гледаме Исус, кој нѐ праќа да евангелизираме и да го навестуваме со радост Неговото име“, истакна Папата за време на Литургијата, која ја служеше

Ватикан

Папата повикува на молитва за жртвите во Дака

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк /- Да молиме заедно за жртвите во трагедијата во Дака, Бангладеш. Господ да им дарува на нивните семејства утеха и сила. Оваа порака ја испрати папата Фрањо