Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Папата се запознава со работата на Ватиканската курија

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ Папата Фрањо во четвртокот ги продолжи разговорите со водечките ватикански кардинали. Најпрвин го прими кардиналот Фрањо Кокопалмерио, претседателот на Папскиот совет за интерпретација на законите. Попладнето Светиот

Ватикан

Папата го прими претседателот на Мадагаскар

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ – Денес претпладне, папата Фрањо во Апостолската палата во Ватикан го прими претседателот на Република Мадагаскар Ендрју Ражоелина. „За време на разговорите беа истакнати добрите односи меѓу

Ватикан

Светиот Отец го прими капитенот на Интер Хавиер Занети

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ – Во четврток 25 април попладне капитенот на фудбалската екипа Интер од Милано, Хавиер Занети заедно со своето семејство, беше примен во приватна аудиенција од Светиот Отец.

Ватикан

Папата Фрањо: Христијанската понизност не бега од големи работи

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ – Христијанинот треба да го навестува Евангелието понизно, но истовремено не треба да се плаши да прави големи нешта. „Стилот на христијанинот е понизност, служење, милосрдие и

Ватикан

Нови 35 војници од швајцарската гарда ќе положат заклетва

Ватикан, 26.4.2013 /к. мк/ – Во Ватикан на 6 мај 35 нови војници од швајцарската гарда ќе положат заклетва. Тоа го соопшти канцеларијата за печат на швајцарската гарда. На свеченото

Ватикан

Папата ќе се сретне со одговорните за меѓурелигискиот дијалог

Ватикан, 25.4.2013 /к.мк/ – Во среда попладне надлежниот кардинал за меѓурелигиски дијалог Жан-Луис Туран се сретна со папата Фрањо на нивната прва работна сесија. Тоа беше соопштено од ватиканската служба

Ватикан

Отец Ломбарди: Не очекувајте други меѓународни патувања на Папата за оваа година

Ватикан, 25.4.2013 /к.мк/ – Бразил ќе биде единствената земја која Папата Фрањо ќе ja посети во 2013. Ова го соопшти директорот на Ватиканскиот прес центар отец Федерико Ломбарди. „Ве повикувам

Ватикан

Нова Твитер порака на Папата

Ватикан, 25.4.2013 /к.мк/ -На денот кога Црквата го слави празникот на свети Марко Евангелист, папата Фрањо испрати нова твитер порка, која гласи: „Во овој кризен период е важно да бидеме

Ватикан

Патот на Црквата е пат на крст, маки и прогонство

Ватикан, 25.4.2013 /к.мк/ – Црквата не е некоја државна организација, туку таа е љубовна приказна – истакна папата Фрањо на светата Литургија во среда 24 април, која ја служеше во

Ватикан

Папата на Генералната аудиенција: Христијанинот мора да биде среќен

Ватикан, 24.4.2013 /к.мк/ – На денешната Генерална аудиенција папата Фрањо катехезата ја посвети за уште еден дел од Символот на верата. Плоштадот Свети Петар беше преполнет со верници и поклоници.