Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Му посакувам се најдобро на благородниот кинески народ

Светиот Отец го поздрави кинескиот народ на крајот од светата Литургија која ја служеше во главниот град на Монголија, Улан Батор и ги повика кинеските католици да бидат добри христијани

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Црквата треба постојано да го навестува Исус

Вториот јавен говор Светиот Отец го одржа во сабота на 2 септември во катедралата Свети Петар и Павле во Улан Батор и потсети дека Исус е радосната вест што Црквата

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Средба со граѓанските власти и дипломатскиот кор

Во својот прв јавен говор во Улан Батор за време на средбата со властите и дипломатскиот кор во Државната палата, на кој му претходеше церемонија за добредојде во подножјето на

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Монголија

Во петок 1 септември 2023 година во 9.51 часот (по локално време) 86-годишниот поглавар на Католичката црква како што беше предвидено слета во петокот на аеродромот Џингис Кан во главниот

Ватикан Вести

Папата на летот за Монголија: „Добро e да ја разбереме големата тишина на Монголија“

За време на неговиот краток поздрав до новинарите во авионот, папата Фрањо ја истакна „тивката“ култура на оваа азиска земја. „Човек ја разбира Монголија со сетилата“, рече тој, препорачувајќи мелодија

Ватикан Вести

Папата го довери на Богородица патувањето во Монголија

Како што е обичај од почетокот на неговиот понтификат, папата Фрањо пред да замине на 43. Апостолско патување во странство појде на молитва пред иконата на Богородица Salus Populi Romani

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Вториот дел од енцикликата Laudato si’ ќе биде објавена на 4 октомври

На крајот од Генералната аудиенција во среда, 30 август, Папата потсети на Светскиот ден на молитва за грижа за созданието, кое се слави на 1 септември. „Неопходно е да се

Ватикан Вести

Страдањата на Украина и патувањето во Монголија

Папата повторно потсети на страдањата на Украина и повика на молитва за неговото Апостолско патување во Монголија

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Катери Текаквита, извонреден живот во малите нешта

Навестување на Евангелието во едноставноста на животот целосно посветен на молитвата и служењето на најслабите е сведоштвото на првата домородна жена од Северна Америка прогласена за светица. За неа на

Ватикан Вести

Матео Бруни: Папата не ја велича империјалистичката логика

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол ги појасни зборовите кои папата Фрањо, кои спонтано ги изговори на 25 август во видео-врска со учесниците на Денот на руската младина