Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до босите кармелитјанки: Донесувајте храбри одлуки врз основа на Евангелието, а не врз основа на човечки пресметки

Папата Фрањо во аудиенција прими контемплативни монахињи кои деновиве прават ревизија на своите конституции: да се избере монашкиот живот не значи да се бара засолниште во интимна духовна утеха или

Ватикан Вести

Кардиналскиот совет разговораше за војните, Синодата и жените во Црквата

Средбата се одржа на 15 и 16 април 2024 година во домот Света Марта во Ватикан. На состанокот имаше осврт и молитви посветени на конфликтите во различни делови на светот,

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Умереноста нема да ни ја одземе радоста, туку ќе не исполни со среќа

По силата, правдата и разборитоста на Генералната аудиенција, во среда 17 април 2024 година, папата Фрањо поттикна да размислуваме за четвртата основна крепост: таа добро се спојува со евангелското однесување

Ватикан Вести

Во Ватикан започна априлскиот состанок на Кардиналскиот совет

На 15 април 2024 година во присуство на папата Фрањо започна априлскиот состанок на Кардиналскиот совет. Последниот беше во февруари, на кој присуствуваа и три жени кои разговараа со кардиналите

Ватикан Вести

Монсињор Филипо Чампанели е новиот секретар на Дикастеријата за Источните цркви

Од 2009 година, во ватиканската дипломатија, извршувал служба во нунцијатурите во Грузија, Ерменија, Азербејџан и Белорусија. Моментално ја извршуваше функцијата советник за нунцијатурите во Секторот за општи работи на Државниот

Ватикан Вести

Папата Фрањо до децата: Ве чекам во Рим, да молиме за оние кои страдаат поради војните

Во своето пладневно обраќање на 14 април 2024, по молитвата Царице небесна, Папата уште еднаш упати покана за учество на првиот Светски ден на детето, кој ќе се одржи на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Во свет на оружје и малку родени деца, да работиме за достоинството на животот

Папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Италијанското католичко движење на возрасни извидници по повод 70-годишнината од неговото основање и се осврна на демографската зима, на ангажирањето во градењето

Ватикан Вести

Папата: Нека запре секоја акција што може да ја поттикне спиралата на насилство на Блискиот Исток

По пладневната молитва Царице небесна, во недела 14 април 2024 година, папата Фрањо ја изрази својата тага и загриженост поради нападот на Иран врз Израел и повика да се запре

Ватикан Вести

Царице небесна: Да ја споделиме најубавата вест, онаа за средбата со Исус

Во неделно обраќање, на 14 април 2024 година, папата Фрањо ги охрабри верниците да размислуваат за важноста својата вера да ја споделат со другите, но и за оние реалности кои

Ватикан Вести

Папата: Да ја запреме војната, на децата им требаат домови, а не гробници

Папата Фрањо, во пораката за крајот на Рамазан испратена до телевизиската мрежа Ал Арабија, ја изразува својата вознемиреност за војната и ги повикува нациите да го прекинат конфликтот во Палестина