Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Слушнете ги страдањата на многуте жени во светот кои трпат неправда и напуштеност

Папата Фрањо се сретна со членките на Светската унија на католички женски организации и ги поттикна жените да им помогнат на другите да го пронајдат мирот преку нивната способност за

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со украинскиот претседател Зеленски

Украинскиот претседател пристигна во Рим утрото на 13 мај 2023 година. Имаше средба со претседателот на Италија Серџо Матарела и премиерката Џорџо Мелони; попладневна средба со папата Фрањо, вторпат лично,

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Хуманитарната мисија на Каритас „понеопходна од кога било“

Секретарот за односи со државите и меѓународните организации на Ватикан, надбискупот Пол Ричард Галагер им се обрати на учесниците на Генералното собрание на Каритас Интернационалис што се одржува во Рим,

Ватикан Вести

Генералниот секретаријат го одобри нацрт-работниот документ за претстојната седница на Епископската синода

Редовниот совет на Генералниот секретаријат на Синодата го одобри „Instrumentum laboris“ (нацрт работен документ) за учесниците на првата седница на Епископската синода, како и методологијата на самото собрание.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на конгрес за наталитетот: Семејството е иднината на општеството

Папата Фрањо на 12 мај 2023 година учествуваше на третиот конгрес за наталитетот (Stati Generali della Natalità) во Рим, во организација на Форумот на здруженија за семејства. Раѓањето деца е

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Коптите убиени во Либија се маченици и за Католичката црква

Приватен разговор и заедничка молитва се одржа во четврток, 11 мај 2023 година, меѓу папата Фрањо и папата на Коптската православна црква од Александрија, во Апостолската палата во Ватикан, 50

Ватикан Вести

Папата: Запрете ги грабежите и војните за емиграцијата да биде навистина слободен избор

Следете ги и управувајте со миграциските текови на најдобар можен начин, градејќи мостови, а не ѕидови и проширувајќи ги каналите за сигурна и регуларна миграција. Апелот на Папата е содржан

Ватикан Вести

Папата до членовите на Каритас Интернационалис: Бидете ученици мисионери, следете го Христос!

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на Генералното собрание на Каритас Интернационалис, што се одржува во Рим од 11 до 16 мај 2023 година. Римскиот бискуп ги повика да

Ватикан Вести

Папата до рабинот Скорка: Вие сте пример дека верата и човековите права не се во конфликт

На 10 мај 2023 година, Богословскиот факултет на Универзитетот во Трнава, Словачка, му додели почесен докторат на аргентинскиот писател и биофизичар и ректор на Латиноамериканската рабинска семинарија во Буенос Аирес,

Ватикан Вести

Папата: Војните и неволјите доведуваат до слабеење на човечкото братство

Папата Фрањо пред Генералната аудиенција во среда ги прими учесниците на конференцијата за прехранбената и хуманитарната криза што се одржува во Ватикан и ја истакна итната потреба од ублажување на