Проповеди

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Недела на Светите Отци

Се наоѓаме во еден исклучително убав период од литургиската година, имено периодот помеѓу Вознесението Господово и Педесетница односно Духовден. И тој период како што знаете посебно е наменет за молитва,

Вера Вести Македонија Проповеди

Проповед на бискупот Стојанов на Воскресното бдение во Скопската катедрала

Драги браќа и сестри, драги верници, луѓе со добра волја, сите вие што вечерва не следите преку Македонската радио телевизија, Радио Марија Македонија и останатите општествени мрежи поздрав и Божји

Вести Македонија Проповеди

Велигденска честитка на бискупот Стојанов

По повод празнкот Воскресение Христово, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх испрати честитка, која во оваа прилика ја пренесуваме во целост.

Вера Македонија Проповеди

Размислување на бискупот Стојанов за празникот Благовештение

Црквата денес го слави празникот Благовештение. По тој повод бискупот Стојанов упати размислување и охрабрување кое го пренесуваме во целост.

Вера Проповеди

Порака од Светиот Отец Фрањо за Великиот пост 2020

„Ве молиме во името на Христа: помирете се со Бога“ (2Кор 5,20)

Ватикан Вести Проповеди

Порака на папата Фрањо за 53. Светски ден на мирот (1 јануари 2020)

Мирот како пат на надеж: дијалог, помирување и еколошко преобраќање

Вести Македонија Проповеди

Божиќна порака на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

„И ти, Витлееме, земјо Јудина, по ништо не си помал меѓу владетелствата Јудини; зашто од тебе ќе излезе Водач Кој ќе го пасе Мојот народ – Израил!“ (Мт 2,6; Мих5,1)

Вести Македонија Проповеди

(Видео) Божиќна честитка на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх по повод празникот Рождество Христово упати честитка, која Католици.мк ја пренесува во целост

Вера Колумни Проповеди

Денешните наследници на Андреј и Петар повикуваат: Да бидеме едно

Денес славејќи го првоповиканиот апостол Андреј, не можеме, а да не го поврземе со неговиот брат Петар. Андреј и Петар, рибари од Витсаида, браќа кои го следат Христос, двајцата умрени