Blog

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папа: Направете ги затворите места за поправање, а не лутина

  Примајќи ги на аудиенција затворските капелани, доброволци во затворите и крим полицијата, Папата ги охрабри да бидат идни градители и мостови меѓу казнено-поправниот дом и граѓанското општество.

Ватикан Вести

Папата се радува за размената на руските и украинските затвореници

  На 15 Септември 2019 година по молитвата Ангел Господов Папата изрази радост за долго очекуваната размена на руски и украински затвореници

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Со Бог ниту еден грев го нема последниот збор

Евангелието од неделната Литургија прикажува некои луѓе кои го критикуваат Исус: Гледајќи го во друштво со цариник и грешник со презир велат: „Овој прима грешници и јаде со нив.” Таа

Ватикан Вести

Папата до босоногите Августинци: Корените и традицијата се гаранција за иднината

Примајќи ги во аудиенција босоногите Августинци, папата Фрањо се осврна на нивната харизма и современост. Никогаш не смееме да се одвојуваме од корените за да бидеме модерни, затоа што тоа

Ватикан Вести

Папата Фрањо до источните епископи: Љубовта ги намалува поделбите

На светот му се потребни „творци на дијалогот“, благи сеачи на Евангелието на љубовта, сведоштво проживеано во љубовта која ги намалува поделбите. Со тие зборови папата Фрањо ги истакна патиштата

Ватикан Вести

Папата во ноември ќе ги посети Јапонија и Тајланд

Од 19 до 26 ноември папата Фрањо ќе биде во апостолска посета на Тајланд и Јапонија на покана на властите и локалните епикопи – најави директорот на Канцеларијата за печат

Ватикан Вести

Папата упати писмо до екуменскиот патријарх за моштите на свети Петар

Во писмото кое го испрати до екуменскиот цариградски патријарх Вартоломеј I, папата Фрањо објасни зошто му подари неколку делчиња од моштите на свети Петар.

Вести Свет

Кубанскиот претседател задоволен од добрите односи со Светиот Престол

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел Бермудес по средбата со префектот на Конгрегацијата за прогласување на блажени и свети кардинал Џoвани Анџело Бечиу изрази задоволство од добрите односи со Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата го прими српскиот претседател

Папата Фрањо го прими српскиот претседател Александар Вучиќ во Ватикан во четврток, на 12 септември.