Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

ОН: Во Њујорк се одржа средба меѓу кардинал Паролин и Лавров

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборуваа на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во четврток, 22 септември 2022

Ватикан Вести

Папата: Веќе 15 години светот е во тешка криза

Светиот Отец во аудиенција ги прими членовите на Deloitte Global, меѓународна консултантска компанија. Бидете целосни советници за соработка во пренасочување на начинот на живеење на оваа планета, која ја оштетивме

Ватикан Вести

Папата: Свети Тома, светлина на црковната мисла

Примајќи ги во аудиенција, во четврток 22 септември 2022 година, учесниците на XI. Меѓународен томистички конгрес, Папата се осврна на некои толкувања на мислите на учителот кој го прошири томизмот

Вера Сведоштва

Падре Пио – Скромниот мистик од Пиетрелчина

Во Пиетрелчина, мал италијански град на 25 Мај 1887 година е роден човекот чиј празник Црквата денес со голема радост го слави. Семејството во кое Падре Пио пораснал било религиозно, уште

Вести Свет

Капитенот на Хрватска нема да носи лента во боите на виножито на Светското првенство во Катар

На претстојното Светско првенство во Катар капитенот на хрватската фудбалска репрезентација Лука Модриќ нема да ја носи капитенската лента во боите на виножитото.

Ватикан Вести

Проекција за животот на Свети Петар на фасадата на ватиканската базилика

Во Канцеларијата за печат на Светиот Престол во вторник, 20 септември 2022 година, беа претставени уметничките и верските настани на пасторалните активности на базиликата Свети Петар: првата фаза е проекција

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати апел по повод Светскиот ден на Алцхајмеровата болест

Денеска е Светски ден против Алцхајмеровата болест, која погодува многу луѓе кои поради тоа што боледуваат од оваа болест често се туркаат на маргините на општеството.

Вести Македонија

Агапе во Чанаклија

Во среда на 21 септември 2022 година, на празникот Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица, во филијалната црква „Свети великомаченик Ѓорги“ во Чанаклија, се служеше света Литургија, која ја

Ватикан Вести

Папата: Да се соединиме со украинскиот народ

За време на средбата со верниците за време на Генералната аудиенција, папата Фрањо го пренесе сведоштвото добиено од кардинал Крајевски, кој беше присутен во Изум за време на ексхумацијата на