Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардиналскиот совет ќе одржи онлајн состанок

Канцеларијата за печат при Светиот Престол најави дека Кардиналскиот совет во вторник 13 октомври 2020 година ќе одржи онлајн состанок, после паузата предизвикана од Ковид – 19

Ватикан Вести

Папата се сретна со кардинал Пел

Папата се сретна со кардинал Пел, му заблагодари за неговото сведоштво. Во април оваа година Вишиот австралиски суд едногласно го ослободи од обвинувањата, па така кардиналот после повеќе од 400

Вера Сведоштва

Молитвата ја менува структурата на крвта

Од самиот почеток верниците знаат за моќта на молитвата, која се покажува во сите ситуации од животот. Во болест и радост, страдања и расеаност. Меѓутоа, токму поради таквата карактеристика, молитвата

Ватикан Вести

Папата жали заради прекршувањето на примирјето помеѓу Ерменија и Азербејџан

На крајот од молитвата Ангел Господов на 11 октомври 2020 година папата Фрањо молеше за сите луѓе кои овие денови се во опасност поради судирите во Нагорно Карбах, каде примирјето

Ватикан Вести

Ангел Господов: Бог ги повикува сите на гозба

За Господ не постојат луѓе кои се исклучени, сите ги смета достојни за неговата љубов – рече папата Фрањо за време на молитвата ангел Господов на 11 октомври 2020 година

Вести Свет

Кардинал Пуљиќ: Ако го отстраниме Бог, човекот е во опасност

Додека ни го „перат мозокот“ со заразените и умрените од коронавирусот, никој не ги спомнува убиените неродени деца –  истакна кардинал Пуљиќ во проповедта која ја одржа во Марија Бистрица

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Данте e пророк на надежта

По повод 700-годишнината од смртта на овој голем поет, папата Фрањо се сретна со делегација од градот Равена, предводена од градоначалникот, префектот и архиепископот монс. Лоренцо Гицони.

Ватикан Вести

(Видео) Молитвена накана на Папата за месец октомври 2020

Во видеопорака објавена во четврток 8 октомври 2020 година, папата Фрањо овој месец повикува на молитва за поголема присутност на жените во Црквата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Жените се протагонисти на Црквата во излегување

Папата Фрањо упати порака до учесниците на семинарот на тема: „жените го читаат Фрањо: читање, размислување, музика“ – објави Канцеларијата за печат при Светиот Престол.

Вести Свет

Индија: Мала католичка заедница, сведок на љубовта и милосрдието

И покрај тоа што се малцинство една од најмалите католички заедници на светот во индиската сојузна држава Карнатаки, ја сведочи љубовта, милосрдието и солидарноста. Дон Арул Дас вели: „Се грижиме