Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Целосната екологија бара длабоко внатрешно преобраќање

Во пораката до учесниците на конференцијата EcoOne еколошка иницијатива на Движењето на фоколарите, папата Фрањо истакна дека премногу е потребен нов и повклучлив општествено-економски поредок и дека треба да се

Ватикан Вести

Папата: Без мајки светот нема иднина

Примајќи ги во аудиенција професорите и студентите од Папскиот теолошки факултет „Marianum“ папата Фрањо истакна дека времето во кое живееме, е Маријанско време; Таа е мајка која го обновува животот

Колумни

Старо интервју на Папата исечено, извадено од контекст и прикажано како став за хомосексуалноста

Само 24 часа откако светските агенции, но и домашните медиуми ги објавија изјавите од неодамна објавениот документарен филм на режисерот Евгениј Афиневски со наслов  „Francesco”, за животот и службата на

Ватикан Вести

Папата ги објави имињата на новите 13 кардинали

Светиот Отец по завршувањето на молитвата Ангел Господов во недела 25 октомври 2020 година, објави дека на  28 ноември 2020 година ќе свика конзисториум на кој  ќе назначи 13 нови

Вера Проповеди

„Fratelli tutti“ – социјална енциклика на папата Фрањо

Братство и општествено пријателство се патиштата на кои Папата упатува за да се изгради подобар свет, поправеден и помирољубив и тоа со ангажирање на сите: на народот и на институциите.

Колумни

Грижа за менталното здравје во време на пандемија

Психолошкото влијание на пандемијата е големо, а светот е веќе соочен со сериозни пореметувања во менталното здравје. Јавната или комуникацијата на социјалните мрежи игра многу важна улога во создавањето на

Колумни

Крешимир Милетиќ: „Војтила го пукаа со куршум, а Фрањо со лаги“

Крешимир Милетиќ католички активист, претседател на „Здружение за промовирање на семејни вредности – Блажен Алојзиј Степинац“ и татко на пет деца на Фејсбук објави статус во кој ги коментира реакциите

Вести Свет

Австралија: Католици и англиканци против новиот закон за потпомогнато самоубиство

Католичкиот надбискуп Марк Колериџи и англиканскиот надбискуп Филип Аспинал во заедничко соопштение изразуваат голема разочараност и загриженост заради најавата на лабуристичката премиерка Палашук дека во случај на победа на изборите

Ватикан Вести

Ватикан го олесна добивањето на потполн опрост за покојните

Во пандемијата од коронавирусот на верниците во текот на ноември ќе се понудат повеќе можности за добивање на потполн опрост за покојните, се наведува во декретот на Апостолската милостилница објавен

Вести Свет

Епископите во Полска ја поздравија пресудата на Уставниот суд за забрана на абортусот на болно дете

Епископската конференција на Полска ја поздрави одлуката на Уставниот суд со која една од одредбите во Законот за абортус кој е на сила од 1993 година ја означи за неуставна.