Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Воениот бискуп д-р Томо Вукшиќ именуван за надбискуп коадјутор на Врхбосанската надбискупија

Светиот Отец, папата Фрањо го именува воениот бискуп во Босна и Херцеговина Томо Вукшиќ за надбискуп коадјутор на Врхбосанската надбискупија, објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол, на 22 јануари

Ватикан Вести

Папа Фрањо: Да се биде христијанин е Божји дар, кој не се купува

Не е христијански да бараме влијание за да би напредувале во црковната кариера – рече папа Фрањо вчера на Литургијата во Домот на света Марта, потсетувајќи на бесплатниот Божји избор

Ватикан Вести

Објавена е програмата за средбата на Папата со медитеранските бискупи во Бари

Папата Фрањо ќе го посети Бари на 23 февруаи, по повод средбата за размислување и духовност, насловена ,,Медитеранот, граница на мирот”, во организација на Италијанската бискупска конференција. Програмата за посетата

Вести Свет

После берлинската конференција за кризата во Либија, расте надежта за мирот

Само либискиот политички процес, кој го води Либија, може да го заврши конфликтот и да донесе мир, е заклучокот на Меѓународната конференција за кризата во Либија која се одржа во

Вести Свет

Надбискупот Цирил Васил именуван за Апостолски администратор ‘sede plena’во Кошице

Светиот Отец го именува архиепископот Цирил Васил за Апостолски администратор на Источната католичка епархија во Кошице, Словачка.

Вести Свет

Бегалската криза во центарот на Молитвената осмина за единство на христијаните

На 18 јануари започна Молитвената осмина за единство на христијаните, во рамките на која христијаните од различните Цркви се повикани на средба и заедничка молитва.

Вести

Папата: Да се восхитуваме на Бог, Кој избра да биде на страната на нас грешниците

Како Иван Крстител да дозволиме да нè обземе восхит пред „невидената новост“ на Бог Кој во Исус е солидарен со нас и го спасува светот, земајќи ги на себе нашите

Вести Македонија

Погребена с. Лујза Стојчева, сестра Евхаристинка

На Католичките гробишта во Струмица, во понеделникот на 20 јануари 2020 година е погребена с. Марија Лујза Стојчева, сестра евхаристинка која почина на 18 јануари, на 70 години од животот

Вести Македонија

На Богојавление епископот Стојанов служеше света Литиргија во Струмица

На празникот Богојавление, 19 јануари 20120 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, служеше архиерејска Литургија во парохсиката црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“

Вести Македонија

Почина с. Лујза Стојчева, сестра Евхаристинка

Окрепена со светите Тајни, на 18 јануари 2020 година, почина с. Лујза Стојчева сестра Евхаристинка. Опелото со света Литургија ќе биде во понеделник на 20 јануари 2020 година во 12.00