Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до затворениците: Сите грешиме, но Бог не се изморува да ни простува

Папата Фрањо упати писмо со охрабрување до затворениците на островот Горгона во италијанската покраина Ливорно. Писмото во сабота 22 јуни 2019 година го достави кардинал Ернест Симони, кој преку 20

Ватикан Вести

Папата: Евхаристијата е противотров за рамнодушноста, ароганцијата и алчноста за заработка

Во неделата Папата го прослави празникот на Телото и Крвта Христови во римската населба Касал Бертоне

Вести Македонија

Прва Света Причест во Гевгелија

Во недела 23 јуни 2019 година, во парохијата „Свети Петар и Павле” во Гевгелија со свечена Света Литургија беше прославена Првата Света Причест, предводена од парохот о. Димитар Ташев.

Вести Македонија

Прва Причест во Петралинци

Во недела 23 јуни 2019 година на празникот Сите Светии во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Струмичко – скопски епарх и Скопски

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Куманово

На 24 јуни 2019 година на празникот Раѓање на Свети Иван Крстител, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов ја посети заедницата во Куманово и служеше

Ватикан Вести

Во Шпанија се прогласени за блажени Фрањевки од Безгрешното зачнување

Монахињите за време на верското прогонство во Шпанија се убиени од омраза кон верата

Вести Македонија

Прво Причастие во Радово

Во парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово, во недела 23 јуни, беше свечено прославено светувањето на Светата Евхаристија и настанот Прво Причастие за децата,

Ватикан Вести

Папата: Да го обновиме воодушевувањето и радоста за Eвхаристијата

Евхаристијата е спомен на Исусовата жртва, света Тајна на Неговото тело и крв, кои се даваат за спасение на светот

Ватикан Вести

Папата до католичките лекари: Да се лекува значи и да се почитува дарот на живот од зачнување до природната смрт

Папата Фрањо во сабота 22 јуни 2019 година во Ватикан прими околу 500 претставници на Меѓународното здружение на католички лекари, кои се собраа во Рим да го посветат своето здружение

Ватикан Вести

Папата ги повика младите во борба против интернет насилството

Во рамки на онлајн маратонот на Папската фондација Scholas Occurentes” против сајбер булинг, папата Фрањо упати видео порака