Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

На празникот Воскресение Христово епископот Стојанов служеше Литургија во Струмица

На празникот Воскрсение Христово – Велигден, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица

Вести Македонија

Скопје со радост го очекува доаѓањето на папата Фрањо

За само десетина дена Светиот Отец папата Фрањо ќе ја посети Македонија и родниот град на света Мајка Тереза – Скопје. Нашиот фотограф направи неколку фотографии за атмосферата за овој

Вера Духовност

Застој помеѓу смртта и животот: Торинското платно – икона за Велика Сабота

Велика Сабота е „ничија земја“ помеѓу смртта и воскресението, но во оваа „ничија земја“ влезе Еден, Единствениот, кој ја премина со знаците на своето Страдание за човекот.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими Претседателот на претседателството на Босна и Херцеговина

Истакната е потребата од ефикасна рамноправност на конститутивните народи

Вести Свет

Светиот Престол ги осудува сексуалните злосторства во конфликт

Човековите права на децата кои се плод на силување во војна мора да бидат почитувани и загарантирани како и на секое друго дете.

Ватикан Вести

Папата до младите: Црквата има потреба од вашата вера

На 25 април 2019 годин претпладне папата Фрањо во аудиенција прими околу 100 млади од француската бискупија Ер и Дакс и ги поттикна Божјата љубов да ја направат видлива и

Вести Македонија

Бискупот Стојанов на Велики Четврток служеше света Литургија во Струмица

На Велики Четврток, 25 април 2019 година, во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх,

Ватикан Вести

Папата го прими претседателот на Латвија

Папата Фрањо на 25 април 2019 година го прими во аудиенција претседателот на Република Латвија, Рајмондс Вејонис.

Ватикан Вести

Mаченици сведочат дека неправдата го нема последниот збор

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот профил на Твитер на 24 април 2019 година спомна дека мачениците од сите времиња, го сведочат Исусовото воскресение