Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Скопје: Прославен денот на Богопосветените лица

На 2 февруари 2019 година во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа Духовна обнова за свештениците, монашките заедници и црковните движења од Скопска бискупија и Струмичко – скопската

Вести Македонија

Директорката на ЦРС за Европа во посета на Македонски Каритас

Во периодот од 31 јануари до 01.февруари 2019, директорката на каритативната организација ЦРС (Catholic Relief Services) за Европа, г-ѓа Деби Шомберг, го посети Македонски Каритас.

Ватикан Вести

Папата: Бидете истрајни во време на пустош

Во моменти на пустош најпрво е потребно да се присетиме на убавите моемнти, на средбата со Господ и на времето на љубовта.

Вести Свет

Во Куба осветена првата црква изградена после револуцијата

Во местото Сандино во Куба неодамна е посветена црквата „Пресвето Срце Исусово“, прва католичка црква изградена во оваа земја после револуцијата во 1959 година.

Ватикан Вести

Папата: Свештеникот треба многу време да поминува пред Дарохранителницата

Кога свештеникот во себе не наоѓа радост треба веднаш да застане и да се запраша зошто.

Ватикан Вести

Видео пораката на папата Фрањо до народот во Обединетите Арапски Емирати

Папата Фрањо во четврток 31 јанаури 2019 година по повод апостолската посета на Обединетите Арапски Емирати упати видео порака до народот на оваа арапска земја

Ватикан Вести

Папата ги повика бездомниците на мултимедијална претстава

Во понеделник 28 јануари 2019 година папата Фрањо обезбеди 1.300 влезници за бездомници, сиромашни, семејства во потреба,