Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Програмата за посетата на Папата на балтичките држави

Директорот на канцеларијата за печат на Светиот Престол, Грег Берк, на прес-конференција во Ватикан ја презентира програмата за посетата на Папата на балтичките држави од 22 до 25 септември. Папата

Ватикан Вести

По патот на милосрдието до Божјото срце

Важно е да се сеќавате на своето потекло и тоа мора да го следи животот на апостолот и на секој христијанин.

Ватикан Вести

Папата се обрати преку видео порака пред посетата на балтичките земји

По повод апостолската посета на Литванија, Летонија и Естонија, која ќе ја започне на 22 септември, папата Фрањо на жителите од тие земји им се обрати преку видео порака во

Ватикан Вести

Папата предупреди на ширење на нови облици на ксенофобија и расизам

Во говорот упатен до учесниците на Меѓународната конференција за ксенофобија, расизам и популистички национализам во контекст на миграцијата во светот, папата Фрањо ги поттикна христијаните да се ангажираат во борбата

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата за потонатиот траект во Танзација

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство заради жртвите од потонатиот траект на езерото Викторија во Танзанија во близина на островот Укара.

Вести Свет

Во Нигерија е киднапиран италијански свештеник

Свештеникот Пјерлуиџи Макали од Дружбата африкански мисии е киднапиран ноќта помеѓу 17 и 18 септември од наводна група џихадисти.

Ватикан Вести

Папата го прими пејачот Боно Фокс

Папата Фрањо на 19 септември 2018 година во домот Света Марта во Ватикан го прими пејачот Боно Фокс, фронтмен на групат У2.

Ватикан Вести

Папата: Ѓаволот го користи лицемерието

Лицемерите мислат за себе дека се спасени преку сопствените надворешни заслуги.

Вера Семејство

Совети од Папата

Папата зборуваше за овој проблем co родителите, наставниците и децата – и не се двоумеше да го нарече “Дело на Сатаната”.