Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до богопосветените во Каунас: Вие сте деца на маченици

Бидете заљубени во Бог, сведоци на Неговата љубов, вкоренети во светлата историја на Црквата во Литванија.

Вести Македонија

Паљурци: Молебен во чест на Мајка Божја Утешителка (Паљурска)

Во попладневните часови во недела на 23 септември 2018 година во Паљурци се одржа Молебен во чест на Мајка Божја Утешителка (Паљурска).

Ватикан Вести

Папата: Треба да се оди таму каде никој не сака да оди

Во пладневниот наговор одржан на крајот на светата Литургија во Каунас, Литванија, Папата се спомна на 75. годишнина од уништувањето на гетото во Вилнус и ги поттикна христијаните од својата

Ватикан Вести

Папата: Мора да бидеме Црква која излегува и која се троши за најмалите

Желбата за моќ и слава е најчестиот начин на однесување на оние кои не успеваат да го излекуваат сеќавањето на својата историја, а можеби и заради тоа не прифаќаат, ниту

Uncategorized

Бискупот Хосер: Меѓугорје се духовните бели дробови на Европа

Апостолскиот визитатор за Меѓугорје полскиот надбискуп Хенрик Хосер зборуваше минатата недела за плановите за подобрување на условите за верниците на тоа ходочасничко место, вклучувајќи и служење на поголем број свети

Ватикан Вести

Папата до младите: Не плашете се да се одлучите за Исус

На плоштадот пред катедралата во Вилнус, папата Фрањо во саботата на 22 септември 2018 година се сретна со младите. Како и во слични прилики и овој пат, Папата го слушна

Ватикан Вести

Потпишан привремен договор помеѓу Светиот Престол и Кина

После постепеното и взаемно приближување во Пекинг е потпишан Привремен договор за именување на епископите со надеж дека позитивно ќе влијае на животот на Црквата во Кина.

Ватикан Вести

Љубовта е клучот кој ја отвора вратата за небото

Нека Дева Марија ни ги подари даровите на дијалогот и трпението, близината и прифаќањето .

Ватикан Вести

Папата: Литванија нѐ учи како да ги прифатиме разликите

Во првиот говор во Литванија одржан пред претседателката на Литванија, државните власти и дипломатскиот кор, папата Фрањо ја истакна важноста на дијалогот и почитувањето, со што се одликува литванскиот народ.

Вести Свет

„Глас на Отецот“ – најголема камбана во светот

„Vox patris” (Глас на Отецот) е името на камбаната која ја е изработена во Полска, а на неа е работено од 2013 година