Archive

Врати се на почетна
Македонија

Скопје: Миса за почетокот на новата училишна и пасторална година

На 28 септември Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов ја предводеше светата Миса во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје по повод почетокот

Македонија

Во Струмица се молеше за Епископската синода и семејствата

Во недела 28 септември 2014 година во католичката парохија „Свети Иван Крстител“ – Струмица по повод престојната Епископска синода, која ќе се одржи од 5-19 октомври во Рим

Македонија

Во Скопје прославен празникот на свети Винко Паулски

Во сабота 27 септември на празникот Свети Винко Паулски, сестрите Ќерки на христијанската љубов (Усмиленки) со света Евхаристија во манастирската капела во Скопје предводена од Скопскиот бискуп

Ватикан

Папата ги прими учесниците на Генералното собрание на фоколарините

Папата Фрањо на 26 септември во салата Клементина, ги прими учесниците на Генералното собрание на движењето на Фоколарите. Обраќајќи се на собраните членови на Делото Мариино, Светиот Отец

Ватикан

Папата Фрањо: Средбата со Исус во Евхаристијата е извор на надеж за светот

„Постои недостиг од надеж во светот“. Тоа го посочи папата Фрањо во својот говор пред членовите на Папскиот совет за меѓународни евхаристиски конгреси кои ги прими на аудиенција

Ватикан

Папата служеше Литургија за ватиканската жандармерија

Во сабота 17 септември 2014 година Папата славеше света Литургија за празникот свети архангел Михаил, небесен заштитиник на ватиканската жандармерија, а по повод 198 годишнина од формирањето.

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI ќе присуствува на средбата со возрасните на плоштадот Свети Петар

По покана на Папата Фрањо, почесниот папа Бенедикт XVI ќе учествува на средбата – дијалог со возрасните, која ќе се одржи на 28 септември на плоштадот Свети Петар.

Ватикан

Од проповедта на Папата: Христијанинот без крстот не може да го разбере Христос како Откупител

Христијанинот без крстот не може да го разбере Христос како Откупител; без подготвеноста со Исус да го носи – рече папата Фрањо на светата Литургија на 26 септември во домот

Ватикан

Светиот Престол: Религиите треба да го осудат насилството во името на верата

Тероризмот „не е феномен кој измачува само некои народи, религии или региони, туку кривично дело против целата меѓународна заедница“. На тоа потсети државниот секретар на Ватикан,

духовнитекстови Размислување

Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст Господов

Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст – Крстовден се празнува на 27 септември и со овој поврзаник се поврзани два настани од истроијата на Црквата. Најпрво настанот кога е пронајден