Папата ќе ја предводи светата Литургија за починатите кардинали и епископи

Папата ќе ја предводи светата Литургија за починатите кардинали и епископи

Во понеделник на 4 ноември, Светиот Отец Фрањо во базиликата Свети Петар со почеток во 11:30 часот, ќе ја служи светата Литургија – задушница за кардиналите и епископите кои починаа во изминатата година, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

На празникот на Сите светци во петок, 1 ноември, Папата ќе ја предводи молитвата Ангел Господов со верниците собрани на плоштадот Свети Петар.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот