Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис

Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис

Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис, која ќе биде поставена едно сиропиталиште во Каиро.

Папата Фрањо ги прими во Генерална аудиенција родителите на блажениот Карло Акутис, Андре и Антонио, како и помладите браќа на блажените Карло и Франческо и неговата сестра Микеле. Тој ја благослови и статуата на Блажениот.

Статуата е изработена од Матео и Даниел Ператонер, уметници од северна Италија, специјализирани за резба во дрво. Статуата го прикажува блажениот Акутис во црвена поло маица и патики и агнец на градите до неговото срце.

– Неговото сведоштво покажува на денешната младина дека вистинската среќа се постигнува кога ќе се стави Бог на прво место и да му се служи на Него, служејќи им на нашите браќа и сестри, посебно на најмладите – рече папата фрањо.

Статуата ќе биде испратена во сиропиталиште во Каиро, управувано од „ Друштво Детето Исус“. Претходно, папата Фрањо донираше копија од Пиета на Микеланџело на оваа институција. Водителот на „Друштвото Детето Исус“ во Каиро е отец Јоанис Лахи Гаид, кој беше личен секретар на папата до 2020 година.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот