Папата се помоли за мигрантите кои загинаа во бродолом на Карипското Море

Папата се помоли за мигрантите кои загинаа во бродолом на Карипското Море

Во бродолом на Карипското Море загинаа 28 мигранти од Хаити, а 17 преживеале.

Минатата сабота во близина на Бахамите потона брод со мигранти од Хаити кои барале надеж и мирна иднина. Мислам на семејствата кои страдаат, како и на народот на Хаити, кој е погоден од таа нова несреќа – рече папата Фрањо на крајот од Генералната аудиенција на 6 февруари 2019 година и ја изрази својата близина на семејствата на тие мигранти кои на 2 февруари доживеа бродолом во Карипското Море. Ве повикувам да се обединети со мене во молитвата за сите исчезнати и повредени – поттикна Папата.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот