Видео: Со Папата низ Јубилејот на милосрдието

Видео: Со Папата низ Јубилејот на милосрдието

Секретаријатот за комуникација на крајот од година подготви видео за социјалните мрежи во кое преку слики се опишуваат активностите на Папата за време на Јубилејот на милосрдието.

Од посетата на римската синагога до средбата со патријархот Кирил во Куба; од средбата со големиот имам ал-Азахар до посетата на Аушвиц. Овде секако е и канонизацијата на Мајка Тереза од Калкута. Тие се само некои од поважните настани на Папата и средби во 2016 година.

Затоа Секретаријатот за комуникација на крајот од година подготви видео за социјалните мрежи во кое преку слики се опишуваат активностите на Папата за време на Јубилејот на милосрдието.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот