Tag "проповед"

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Појдете по Мене, и Јас ќе ве направам ловци на луѓе

Според Евангелието од Матеј 4,18-23  наменето за Втора Недела по Педесетница Кога ги слушаме Христовите зборови, со кои ги повикува своите ученици: „Појдете по Мене, и Јас ќе ве направам

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се разбудиме од сонот на просечност и рамнодушност

На Првата недела од Адвент, 29 ноември 2020 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија во базиликата Свети Петар со кардиналите именувани на редовниот конзисториум, кој се одржа во саботата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Со Евхаристијата Господ го лекува нашето сеќавање

Споменот на Бог го лекува нашето рането сеќавање – рече папата Фрањо во недела 14 јуни за време на светата Литургија која ја служеше по повод празникот Пресвето Тело и

Ватикан Вести

Папата на Педесетница: Светиот Дух е дар и поттикнува на дарување

Тајната на единството е во дарувањето на себе – рече папата Фрањо на празникот Духовден во недела 31 мај 2020 година за време на светата Литургија

Ватикан Вести

Папата Фрањо се молеше за медицинските сестри и техничари

На светата Литургија во домот Света Марта во вторник 12 мај 2020 година папата Фрањо молеше од Бог благослов за медицинските сестри и техничари, кои во ова време на пандемија

Ватикан Вести

Папата: Да молиме за денешните Јуди

Да молиме за луѓето кои во ова време на пандемија тргуваат со оние во потреба, ги искористуваат потребите на другите и ги продаваат. Да молиме за мафијашите, лихварите и многу

Ватикан Вести

Папата се молеше за оние кои мислат на сиромашните и гладните

Во петок 3 април 2020 година, петата седмица од Великиот пост, односно т.н. Жален петок, светата Литургија која папата Фрањо ја служеше во домот „Света Марта“ ја посвети на Жалната

Ватикан Вести

Молитва на Папата за оние кои овие денови плачат

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за оние кои трпат во овој тажен момент. Во проповедта во недела 29 март 2020 година, потсети дека и

Ватикан Вести

Папата: Започнуваме да ги гледаме луѓето кои се гладни

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта повторно се молеше за семејствата кои започнуваат да ги трпат последиците од пандемијата од коронавирусот. Папата во проповедта се осврна на

Ватикан Вести

Папата Фрањо молеше за луѓето кои починаа од корона вирусот

За време на светата Литургија во домот Света Марта во средата 18 март 2020 година папата Фрањо упати посебна молитва за здравствените работници кои починаа помагајќи им на заболените од