Tag "повлекување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата го прифати повлекувањето од служба на кардинал Пуљиќ

Папата Фрањо на 29 јануари 2022 година го прифати повлекувањето на кардинал Винко Пуљиќ од пасторалното управување на Врхбосанската надбискупија. Него ќе го наследи актуелниот надбискуп коадјутор монс. Томо Вукшиќ.