Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Гладот во светот е скандал и злосторство против човештвото

На прелиминарниот состанок во Рим за системите со храна, папата Фрањо потсети дека „искоренувањето на неправдата“ со гладот во светот е одговорност на сите и мора да се реши преку храбри политики. Пораката на Папата ја прочита монсињор Пол Ричард Галагер, секретар за односи со државите.

Ватикан Вести

Папата ги повика бразилските новинари да градат мостови

Папата Фрањо минатиот викенд испрати порака до виртуелниот собир на медиумски работници во Бразил, во кој ги повика да ја зајакнат надежта, солидарноста и дијалогот во земјата.

Ватикан Вести

Папата: Господ може многу да направи со она што му го ставаме на располагање

Во наговорот пред молитвата Ангел Господов во недела 25 јули 2021 година Папата осврнувајќи се на Евангелието од денешната Литургија истакна дека Исус не ги создава лебовите и рибите од ништо, туку од она што му го донесуваат учениците. Иако тоа речиси не е ништо, за Исус е доволно. По молитвата Светиот Отец го повтори повикот на сојуз на младите и старите по повод 1. Светски ден на дедовците, бабите и старите лица.

Ватикан Вести

Токио 2020 година: Промена на олимпиското мото во стилот на Fratelli tutti

Летните олимписки игри во Токио 2020 година ќе „започнат во знакот на солидарност предложен од енцикликата Fratelli tutti од папата Фрањо“. Ова го изјави Атлетика Ватикана, коментирајќи го официјалното ратификување од страна на Меѓународниот олимписки комитет за време на 138. седница во Токио, за промена на историското олимписко мото „citius, altius, fortius“, кое со додавање на придавката „communis“ станува „citius, altius, fortius, communis” или „побрзо, повисоко, посилно, заедно”.

Ватикан Вести

Папата упати телеграма со сочувство за загинатите во Ирак

Папата Фрањо изрази сочувство до семејствата на загинатите во експлозијата на пазар во Багдад. Светиот Отец, кој ја посети земјата во март, повторно повика на помирување во Ирак.

Вести Свет

Шкотските бискупи најавија патување на Папата во Глазгов

Портпарол на шкотската бискупска конференција најави учество на папата Фрањо на ОН конференцијата за климата COP26, која ќе се одржи во Глазгов од 1 до 26 ноември 2021 godina.

Ватикан Вести

Папата Фрањо молеше Ангел Господов од поликлиниката Џемели

Пладневно обраќање на папата Фрањо во недела 11 јули 2021 година беше посебно. Од балконот на 10-ти кат во поликлиниката Џемели, папата Фрањо изрази задоволство што може да го одржи вообичаеното неделно обраќање со верниците кои се собраа во голем број пред болницата. Тој ги насочи своите мисли особено кон болните и упати силен апел за мир и национална слога на Хаити.

Вести Свет

Словачка со нетрпение ја очекува посетата на Папата

Во неделата на 4 јули на крајот од пладневниот наговор папата Фрањо потврди дека во септември ќе ја посети Словачка. Тоа го најави во март во авионот на враќање од Ирак.

Ватикан Вести

Продолжува закрепнувањето на папата Фрањо

Во среда навечер папата Фрањо имал покачена температура. Во четвртокот нормално закрепнувал. Во средата изрази близина на малите пациенти на оделот за детска онкологија и детска неврохирургија.

Ватикан Вести

Преку Твитер Папата Фрањо се заблагодари за молитвите

Светиот Отец во среда 7 јули ја испрати својота прва Твитер порака од неделата, 4 јули, изразувајќи благодарност до сите добронамерни луѓе за молитвите и грижата за неговото здравје, односно закрепнување од операцијата.