Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Палестина и Израел да бидат две слободни држави и во добри односи

На крајот од Генералната аудиенција, Папата уште еднаш повика за мир на Блискиот Исток, Украина и Мјанмар и потсети дека војната е пораз во кој најмногу добиваат производителите на оружје.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Верата, надежта и љубовта се христијански противотров за самодоволност

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 24 арпил 2024 година, папата Фрањо зборуваше за три теолошки крепости, фундаментални ставови кои го карактеризираат животот на Исусовите ученици: „Христијанинот никогаш не

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Пиј VII, човек на единство и љубов дури и во време на борби и поделеност

Папата Фрањо се сретна со ходочесниците од бискупиите Чезена-Сарсина, Тиволи, Савона-Ноли и Имола по повод 200-годишнината од смртта на папата Кјарамонти, кој беше затворен речиси три години во времето на

Ватикан Вести

Папата: Да ја вратиме насмевката на децата кои страдаат од војни

Охрабрете ги да бидат извор на надеж во свет обезличен од војна, рамнодушност и отфрлање на слабите. Папата ја упати оваа порака до учесниците на Генералното собрание на Браќа на

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Мора да се избегнува сè што може да предизвика ескалација на Блискиот Исток

На маргините на конференцијата Agidae (Associazione Gestori Istituti Dipendenti dall’Autorità Religiosa) на Папскиот универзитет „Urbaniana“ во Рим, државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин ги коментираше последните вести од

Ватикан Вести

Папата: Христијаните сведоци на единството во светот ранет од поделби

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 4. Светски конгрес на Глобалниот христијански форум, чиј домаќин од 18 до 20 април беше главниот град на Гана, Акра.

Ватикан Вести

Папата се сретна со семинаристите од Севиља

Папата Фрањо, примајќи ги семинаристите од Севиља во аудиенција на 20 април, им се обрати со пригоден говор што беше објавен во изданието на весникот „L`Osservatore Romano“ од 20 април

Ватикан Вести

Царице небесна: Нашата вредност не зависи од успехот, туку од убавината во Божјите очи

Во неделата, која е посветена на Исус Добриот Пастир, во пладневното обраќање во недела 21 април 2024 година пред молитвата Царице небесна, папата Фрањо размислуваше за тоа што значи да

Ватикан Вести

Се исплаќа ли денес да се стане свештеник?

Во пресрет на Светскиот ден на молитвата за звања (4-та Воскресна недела), за изданието на весникот „L`Osservatore Romano“ на 17 април 2024 година, Андреа Монда, директорката на тој весник, разговараше

Ватикан Вести

Заклетва на регрутите на Папската швајцарска гарда

Во понеделник, на 6 мај 2024 година, во Ватикан, 34 новаци на Папската швајцарска гарда ќе положат заклетва на знамето на Гардата, пренесува „L`Osservatore Romano“ во изданието на весникот од