Папата Фрањо се сретна со почесниот Папата Бенедикт XVI

Папата Фрањо се сретна со почесниот Папата Бенедикт XVI

Папата Фрањо во средата (12 април 2017 година) попладне отиде во манастирот „Mater Ecclesiae“ во Ватикан, како секоја година, на почесниот Папа Бенедикт XVI да му честита Велигден.

Папата Фрањо во средата (12 април 2017 година) попладне отиде во манастирот „Mater Ecclesiae“ во Ватикан, како секоја година, на почесниот Папа Бенедикт XVI да му честита Велигден – објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол. По тој повод папата Фрањо на почесниот Папа му го честиташе и 90 роденден, кој ќе го прослави токму на Велигден, во недела на 16 април.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот