Папата Фрањо потсети на годишнина од експлозијата во Бејрут

Папата Фрањо потсети на годишнина од експлозијата во Бејрут

За време на Генералната аудиенција, папата Фрањо се помоли за либанскиот народ, кој пред две години доживеа разорна експлозија во пристаништето на главниот град.

„Семејствата на жртвите на тој катастрофален настан и саканиот либански народ се во моите мисли: се молам сите да најдат утеха во верата и да се утешат со правдата и вистината, кои никогаш не можат да се сокријат“, рече Папата во среда, 3 август 2022 година, за време на Генералната аудиенција.

„Се надевам дека Либан, со помош на меѓународната заедница, – додаде Папата – ќе продолжи да чекори по патот на „преродбата“ и ќе остане верен на сопствениот повик да биде земја на мирот и плурализмот, каде што заедниците од различни религии можат да живеат во братство“.

Во силна експлозија во пристаништето Бејрут на 4 август 2020 година, загинаа повеќе од 215 луѓе, а илјадници беа повредени. Во експлозијата се оштетени и згради, вклучувајќи цркви и манастири.

Само неколку дена пред втората годишнина од експлозијата, дел од силос за жито оштетен од експлозија на пристаниште се урна во 2020 година. Според официјалните лица, пожарот е резултат на летната жештина, од што се запалија ферментираните зрна.

Мир во Украина и светот

Папата повика и на мир во остатокот од светот, посебно во Украина. Обраќајќи им се на полските поклоници, Светиот Отец рече: „Знам дека во август многумина од вас одат на ходочастие во Јасна Гора и другите маријански светилишта. Ве молам да ги прикажете напорите на вашето поклонение за Црквата, за мир во светот, посебно во Украина“.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот