Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Трговијата со дрога е метастаза која проголтува

Приклонете се со чувствителност и почит над длабоката душа на вашиот народ, слегнете внимателно и дешифрирајте го неговото милосрдно лице, ги повика папата Фрањо

Ватикан

Пристигнувањето на папата Фрањо на мексиканскиот аеродром

Големо мноштво народ во главниот град на Мексико го пречека папата Фрањо. Со големи свечености Папата беше пречекан од претставници на власта, претставници на Мексиканската бискупска конференција и илјадници верници. 

Ватикан

Папата пристигна во Мексико

Папата Фрањо на 12 февруари во вечерните часови пристигна во Мексико на своето 12 меѓународно апостолско патување. На меѓународниот аеродром Бенито Хуарез во Мексико Сити, Папата го пречекаа највиски претставници на политичката власт и мексиканскиот епископат и илјадници верници.

Ватикан

Папата се сретна со московскиот Патријарх Кирил

Папата синоќа нешто после 20 часот по наше време се сретна со православниот Патријарх на Москва и цела Русија Кирил. По двочасовната средба зад затворени врати

Ватикан

Папата го започна своето 12. меѓународно патување

Утрово, 12 февруари 2016 година папата Фрањо го започна 12. меѓународно патување при што ќе го посети Мексико и ќе има средба во Хавана, Куба со Московскиот патријархот Кирил.

Ватикан

Папа Фрањо се помоли во базиликата Света Марија Велика

Папа Фрањо на 11 февруари приватно ја посети базиликата Света Марија Велика Марија и како обично се помоли во пресрет на апостолското патување пред иконата Богородица

Ватикан

Грешниците треба да го почувствуваат мајчинството на Црквата

Исповедниците треба со покривката на милосрдието да ги покријат грешниците, рече Светиот Отец обраќајќи се до мисионерите на милосрдието

Ватикан

Папата: Јубилејот е повод за солидарност

Јубилејот нека биде повод за да се преобратиме, да го направиме срцето повеќе великодушно, да им помагаме на другите, на добротворните институции

Ватикан

Интервју со папата Фрањо за неговата посета на Мексико

Духовна обнова, борба против корупцијата и насилството, посветеност во корист на дијалогот и мирот. Ова се темите на кои папата Фрањо се задржа во интервјуто

Ватикан

Во Ватикан заврши состанок на Кардиналскиот совет

Тринаесеттиот состанок на Советот на кардиналите со папата Фрањо е одржан на 8 и 9 февруари претпладне, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.