Uncategorized

Врати се на почетна
Uncategorized

Објавен распоредот на литургиските славења со Папата за јануари и февруари

Папата Фрањо ќе го предводи литургиското славење во Бари по повод средбата посветена за мир на Медитеранот, кој го организира Италијанската бискупска конфернција

Uncategorized

Папата до институтот “Софија’: Заеднички чекорите кон нова цивилизација

Папата Фрањо во четврток 14 ноември 2019 година во аудиенција ги прими професорите и студентите од Универзитетскиот институт на Движењето на фоколарите „Софија“. Мудрост, сојуз, излегување се три критериуми кои,

Uncategorized Вера Македонија Проповеди

Проповед на епископот Киро Стојанов во Радово на празникот Марија од Назарет

На празникот Марија од Назарет, 6 октомври 2019 година епископот Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Свети пророк Илија“ во Радово и во таа прилика одржа пригодна проповед.

Uncategorized

Папата Фрањо хиротониса четири нови епископи

Апостолскиот нунциј Антоан Камилери, Паоло Рудели, Паоло Борџија и Исусовецот патер Михел Черни, потсекретар во Одделот за мигранти и бегалци при Дикастеријта за промовирање на целосен човечки развој, се имињата

Uncategorized

Видео порака на Папата за месец Октомври: За мисионерска ,,пролет” во Црквата

Папата Фрањо на 1 Октомври објави видео порака со молитвена накана за месец октомври која гласи: Светиот Дух нека поттикне нова мисионерска пролет во Црквата.

Uncategorized

Единството меѓу христијаните е симфонија на повеќегласност во љубовта

Папата: За нас католиците цел на дијалогот е полно заедништво со оправдана разчлиност, а не изедначување или едоставно претопување на дуругите

Uncategorized

Папата: Молете Европа да се врати на идеите од своите основачи

Кога постојат судири, треба да владеат односи на испружена рака. Различните народи и вероисповеди мора да се приближат, да се слушаат едни со други – истакна Папата

Uncategorized Ватикан Македонија

Благодарност на Светиот Отец на крајот од Светата Литургија

Чувствувам потреба да ја изразам мојата благодарност. Му благодарам на Епископот на Скопје.

Uncategorized

СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПОСЕТАТА НА ПАПАТА ФРАЊО ВО МАКЕДОНИЈА НА ЕДНО МЕСТО

Програма Пријавување Папата Фрањо упати видео порака во пресрет на неговата посета на Македонија Напомени и упатства Посебен сообраќаен режим во Скопје на 7 мај Организиран автобуски превоз Бесплатен железнички