Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Европа треба да концентрира на семејствата, а не на банките

Ватикан, 14.5.2013 /к.мк/ – Банкарство за општо добро, финансии за општествено добро е насловот на семинарот кој се одржува во Рим за банкари, претприемачи и економисти за подобро управување и

Ватикан

Расте бројот на католици во светот

Ватикан, 14.5.2013 /к.мк/ – Бројот на католици во светот за првпат ја помина границата од 1,2 милијарди, но сепак во Европа бележи опаѓање. Ова е објавено во ватиканскиот Статистички Годишник

Ватикан

Папата ја пофали иницијативата Маријатон

Ватикан, 14.5.2013 /к.мк/ – Светиот Отец упати порака до Светското семејство на Радио Марија по повод иницијативата „Маријатон“, како и до сите слушатели на Радио Ватикан и радио станиците кои

Ватикан

Папата Фрањо: Светиот Дух „ја буди“ нашата христијанска историја

Ватикан, 13.5.2013 /к.мк/ – Светиот Дух „го буди сеќавањето“ за историјата на спасението и даровите добиени од Бог без кои христијанинот би бил идолопоклонник. Тоа го рече папата Фрањо за

Ватикан

Папата го прими претседателот на Колумбија Хуан Мануел Сантос

Ватикан, 13.5.2013 /к.мк/ – Колумбиската светица Мајка Лаура Монтоја, која вчера беше канонизирана на плоштадот Свети Петар и нејзиното послание беше централна тема на разговорот меѓу папата Фрањо и претседателот

Ватикан

Кардиналот Оулет е најчесто приман на аудиенција од Папата

Ватикан, 13.5.2013 /к.мк/ – Префектот на Конгрегацијата за именување епископи, кардинал Марк Оулет, во сабота 11 мај е примен на аудиенција од папата Фрањо. Канадскиот кардинал после водечките лица од

Ватикан

Папата Фрањо прогласи нови светци

Ватикан, 12.5.2013 /к.мк/ – На крајот од светата Литургија пред молитвата Царице Небесна папата Фрањо се обрати на верниците . Драги браќа и сестри! На крајот од ова славење сакам

Ватикан

Социјалните мрежи се средства за евангелизација

Ватикан, 12.5.2013 /к.мк/ – Социјалните мрежи се средства за евангелизација и можат да бидат фактор за човековиот развој. Ова го пишува папата Бенедикт XVI во својата порака за 47 Светски

Ватикан

Преку искрена молитва излегуваме од себе и се отвораме за Бог и браќата во потреба

Ватикан, 11.5.2013 /к.мк/ – Преку искрена молитва излегуваме од себе и се отвораме за Бог и браќата во потреба – истакна Светиот Отец на светата Литургија во сабота 11 мај,

Ватикан

Папата го посети во болница кардинал Бараган

Ватикан, 11.5.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во сабота 11 мај претпладнето ненадејно се појави во римската болница Пиј XI. По завршувањето на аудиенциите предвидени за претпладне, Светиот Отец го посети