Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Се молам Мандела да биде инспирација за Јужноафриканците

Се молам примерот на починатиот претседател ДА биде инспирација за генерации Јужноафриканци, за да ги стават во прв план на своите политички цели правдата и општото добро“, пишува папата Фрањо

Ватикан

Папата формира комисија за заштита на децата

Папата Фрањо го одобри предлогот за создавање на специјална комисија за заштита на децата од сексуални насилства. Ова го соопшти архиепископот на Бостон кардиналот Шон Патрик О’Малеј на брифингот по

Ватикан

Да се слуша и исполнува Словото Божјо

Кој изговара христијански зборови без Христа, односно без спроведување на зборовите во дело, прави зло на себе и на другите. Таквиот човек ја победил сопствена гордост, и станува пример на

Ватикан

Катехеза на папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда: Воскресение на телото

Драги браќа и сестри, добар ден! Денес повторно се враќам на тврдењето: „верувам во воскресение на телото“. Станува збор за една вистина која не е едноставна и која само по

Ватикан

Папата Фрањо: Пред да станам свештеник работев како обезбедување низ клубовите

Во својата младост папата работел како обезбедување во клубови низ Буенос Аирес, а тоа им го откри на верниците од парохијата Свети Кирил Александриски во Рим, со кои се сретна

Ватикан

Започна вториот состанок на Советот на кардинали

Советот на кардинали кој го формира папата Фрањо за да му помогне во управувањето со Црквата својот втор состанок го започна во вторник 3 декември и ќе трае до 5

Ватикан

Брзата помош во Ватикан работи со полна пара

Кардинал Конрад Крајевски, „делител на милостиња на Неговата Светост“ кој бил во служба на Иван Павле II и на Бенедикт XVI, таа активност ја продолжи и во понтификатот на папата

Ватикан

Папата Фрањо: Не можеме да замислиме Црква без радост во навестувањето

Црквата секогаш треба да биде радосна како Христос – главната порака на папата Фрањо на светата Литургија на 03 декември во капелата на домот Света Марта. Папата нагласи дека Црквата

Ватикан

Папата Фрањо го прими на аудиенција израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Во понеделник 2 декември во Апостолската палата папата Фрањо го прими на аудиенција израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Средбата беше од приватен карактер и траеше 25 минути. За време на срдечниот

Ватикан

Папата Фрањо: Рождество Христово не е само празник кој се повторува или пак убав спомен

Рождество Христово е нешто многу повеќе од само празник кој се повторува или пак убав спомен”, туку„пат по кој се сретнува Господ”.  Да дозволиме „Бог да нѐ сретне”, бидејќи Тој „прави