Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Задушница: Папата се моли за „прекинатите“ животи од војната

Додека војните продолжува да беснеат во Газа, Украина, Јемен и на други места, папата Фрањо зборуваше за споменот на покојните и надеж за повторно заедништво со нив во Божјото Царство.

Ватикан Вести

Папата на празникот на Сите светци: Повикани сме на светост

На празникот Сите светци, на 1 ноември 2023 година, папата Фрањо зборуваше за повикот за светост и дeка тој воедно претставува дар од Бога и пат по кој треба да

Ватикан Вести

Бискупот Стојанов служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје

По повод празникот на Сите Светии и Денот на мртвите бискупот Стојанов на 1 ноември 2023 година служеше света Литургија на гробиштата Бутел во Скопје во сослужение на катедралниот парох

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за оние кои страдаат од војните

Додека војната сè уште беснее во Појасот Газа, Украина и другите делови на светот, папата Фрањо, по молитвата Ангел Господов, најави дека во четврток, на 2 ноември, ќе служи света

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Наоѓањето решение за војната во Украина е одговорност на сите

Во видео пораката испратена по повод Конференцијата за мировен план одржана во Малта на 28 и 29 октомври, државниот секретар кардинал Паролин повтори дека оружјето не ги решава конфликтите; Светиот

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер разговараше телефонски со иранскиот министер за надворешни работи

Ватиканскиот секретар за односи со држави и меѓународни организации, надбискупот Пол Ричард Галагер, телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на Иран за да се избегне понатамошна ескалација на Блискиот

Ватикан Вести

Папата до жените кои ја напуштија мафијата: Ви благодараме на храброста, продолжете да се борите

Папата Фрањо прими група жени кои беа придружувани од дон Луиџи Чиоти, основачот на здружението „Слободна“ (Libera). Светиот Отец ги поттикна да останат цврсти со Исус во моментите на страв

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Сонуваме за Црква која им служи на сите

Во недела, 29 октомври 2023 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод завршувањето на првото заседание на 16-тото Редовно Генерално Собрание на Епископската Синода во базиликата Свети Петар

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на примирје во Светата Земја

Папата Фрањо во недела, 29 октомври се помоли за крај на насилството во Светата Земја, особено во Газа каде што се одвива хуманитарна катастрофа, како и за ослободување на израелските

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да учиме од Божјата љубов

Во недела, 29 октомври 2023 година, папата Фрањо ја молеше молитвата Ангел Господов од прозорецот на својата работна соба во Апостолската палата со верниците и ходочесниците собрани на плоштадот Свети