Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата именува нов секретар на Дикастеријата за евангелизација

Папата Фрањо го именува нигерискиот надбискуп Фортунатус Нвачукву за нов секретар на Дикастеријата за евангелизација, во рамките на одделот за прва евангелизација и новите пратикуларни Цркви.

Ватикан Вести

Ватикан го одобри документот „positio“ за основателката за првата афро-американска монашка заедница

Сестра Мери Елизабет Ланге ја основа првата афро-американска верска заедница во Балтимор. Таа се посветила на пасторална грижа на поробените луѓе во време кога тоа било забрането. Ватикан сега го

Ватикан Вести

Секој втор вторник во месецот, Евхаристиско обожавање на плоштадот Свети Петар

Секој втор вторник во месецот од 20.00 до 21.00 часот ќе има Евхаристиско обожавање пред базиликата Свети Петар. Иницијативата ја објасни парохискиот свештеник на базиликата, фра Ањело Стоја, кој рече

Ватикан Вести

Папата: Верските водачи мора да промовираат култура на правда и мир

Папата Фрањо упати писмо до духовниот водач на ирачките шиити, потсетувајќи на нивната средба што се одржа во Ирак пред две години.

Ватикан Вести

Папата: За десетата годишнина од мојот понтификат, подарете ми мир

„Popecast“ е името на подкастот во кој Папата зборува за себе, а ватиканските медиуми го изработија по повод десетгодишнината од неговиот понтификат: „Не мислев дека ќе бидам Папа за време

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да ја откриеме повторно нашата жед за Бога и да бидеме свесни за жедта на другите

Во своето пладневно обраќање на 12 март 2023 година, Папата ја коментираше средбата на Исус на изворот Сихар со Самарјанката, опишана во Евангелието за неделната Литургија од Тетата недела од

Ватикан Вести

Папата повика да се учестува на молитвената иницијатива „24 часа за Господ“

По молитвата Ангел Господов 12 март 2023 година, папата Фрањо го спомна посветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија на 25 март 2022 година: Да не ни

Ватикан Вести

Папата: Црквата не е дом само за некои, туку за сите

Извадоци од интервјуто на Паоло Родари со папата Фрањо за Швајцарската радио телевизија (RSI) се објавени на 10 март 2023 година, а целосното интервју ќе биде емитувано во недела, на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Предизвик е да се отвори Црквата за посланието

Папата Фрањо на 11 март 2023 година во Ватикан се сретна со членовите на Шпанската бискупска конференција за мисии и соработка со Црквите и членови на Управниот одбор на невладината

Ватикан Вести

Папата: Вклучувањето е пат кон подобра иднина

Папата Фрањо ги прими учесниците на конференцијата „Cattedra dell’accoglienza“ (Претседавач на гостопримство) организирана од здружението „Fraterna Domus“ и ги охрабри нивните напори за промовирање на култура на инклузија и гостопримство