Вести

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Свети Иринеј ќе биде прогласен за Црковен учител

Префектот на Конгрегацијата за прогласување на светци, кардинал Марчело Семераро, за време на аудиенцијата на папата Фрањо му го претстави позитивното мислење од Пленарното собрание на Конгрегацијата за доделување на

Ватикан Вести

Папата ги повика членовите на курија самите да се погрижат за духовните вежби

Бидејќи епидемиската криза сè уште трае, нема да биде можно да се одржи вообичаената духовна обнова пред Великиот пост, кои се организираа за папата Фрањо и неговите соработници во Домот

Ватикан Вести

Папата: Вистинско богатство се луѓето; без нив нема заедница, нема бизнис, нема економија

Папата Фрањо го прими италијанското национално здружение на градежници по повод 75. годишнината од нивното основање. Луѓето се непроценливи во очите на Бога, но и во очите на вистинскиот претприемач,

Ватикан Вести

Поддршка од Светиот Отец за мигрантите на границата помеѓу Полска и Белорусија

Папата Фрањо одлучи да испрати парични прилози во износ од 100 илјади евра на погоденото население на Филипините после разорниот тајфун Раи, како и за мигрантите на границата помеѓу Полска

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за полно единство на христијаните

Ден по почетокот на молитвената осмина за единство на христијаните, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 19 јануари 2022 година го обнови повикот до секое крстено лице да го

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција: Господ со нежност ги допира нашите рани

Зборувајќи за свети Јосиф како благ татко, папата Фрањо на Генералната аудиенција на 19 јануари 2022 година рече дека татковството на светецот е израз на Божјата нежна љубов.

Вести Македонија

Владиката Стојанов го подели богојавленскиот благослов на студиото на Радио Марија

Веднаш по завршувањето на светата архиерејска Литургија која епископот Стојанов ја служеше на 19 јанауари 2022 година по повод празникот Богојавление во парохиската Црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во

Вести Македонија

Подарок за епископот Стојанов од Црковниот одбор и парохиската заедница „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица

На крајот од Светата архиерејска Литурија на празникот Богојавление, 19 јанаури 2022 година, која епископот Стојанов ја служеше во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица

Вести Македонија

Епископот Стојанов на Богојавление служеше во Струмица

На празникот Богојоваление – Водици, 19 јануари 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Раѓање на свети Иван

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими претседавачот со Претседателството на БиХ Жељко Комшиќ

По средбата со Папата, Жељко Комшиќ разговараше со надбискупот Пол Галагер, секретар за односи со државите. Ова е негова втора средба со Папата, по онаа одржана во февруари 2020 година.