Вести

Врати се на почетна
Вести Свет

Убиен свештеник во Буркина Фасо

Свештеник на бискупијата Банфор во Буркина Фасо, Родриге Сану, кој исчезна на 19 јануари на пат кон главниот град на провинцијата, беше пронајден мртов, објавија локалните медиуми на 22 јануари

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо за жртвите од експлозијата во Мадрид

Во телеграмата до мадридскиот надбискуп, кардиналот Осор Сиера, потпишана од државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин, Папата ја изрази својата близина и наклонетост кон децата на саканиот шпански народ и ги

Вести Македонија Проповеди

Писмо на епископот Стојанов по повод Неделата на Словото Божјо

По повод Неделата на Словото Божјо, која Црквата оваа година ја слави на 24 јануари, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов упати писмо до свештенството,

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичките напади во Багдад

Папата Фрањо е длабоко потресен од веста за дваата самоубиствени напади во Багдад на 21 јануари 2021 година, во кои загинаа повеќе од 30 лица, а 110 се повредени.

Вести Свет

Етиопија: Во масакр во црква убиени стотина луѓе

Најмалку 750 луѓе се убиени во напад на православна црква во Аксум во етиопскиот регион Тиграј во саботата на 9 јануари, објави Catholic News Agency.

Вести Свет

Кардинал Бо до христијаните во Мјанмар: Единството е наша сила

Итно ни е потребна вакцината на мирот. Сите христијани мора да се обединат и да ги слушаат зборовите на нашиот Господ: „Мир ви оставам; мирот Свој ви го давам “

Ватикан Вести

Откажани заедничките духовни вежби за Римската курија

Канцеларијата за печат при Светиот Престол на 20 јануари 2021 година соопшти со оглед на моменталната здравствената опасност дека членовите на римската курија нема да можат да учествуваат заедно на

Ватикан Вести

Папата Фрањо му честиташе на новиот американски претседател Џо Бајден

Честитки до Џо Бајден пристигнуваат од целиот свет откако положи заклетва како 46. претседател на Соединетите Американски Држави, а меѓу првите честитки беа од премиерите на Велика Британија, Израел и

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Да се молиме единството да надвладее над конфликтите

На Генералната аудиенција во среда 20 јануари 2021 година, која Светиот Отец ја одржува од библиотеката на Апостолската палата, ја посвети својата катехеза на Молитвената осмина за единство на христијаните,

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо: Светот нека биде ослободен од нуклеарното оружје

На човештвото му треба мир и соработка и е неопходен ангажманот од сите. Ова беше апелот, кој папата Фрањо го упати, за време на Генералната аудиенција во среда 20 јануари