Blog

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо за средбата на сиромашните во Лурд

Во видео порака упатена по повод средбата на сиромашните, која е организирана од здружението Брат, а ќе се одржи во Лурд од 14 до 17 Ноември 2019 година, папата Фрањо

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими деканот на Католичкиот богословски факултет од Загреб

Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во вторникот, 15 Октомври 2019, го прими деканот на Католичкиот богословски факултет во Загреб проф д-р Марио Цифрак, и неговите соработници

Ватикан Вести

Папата: Потребно е да се евангелизира и да се овозможува средба со Бог

Потребно е да се надминат партикуларизмите, да се отвориме за универзалноста на спасението, да се надминат отпорите и да се довериме на Божјите планови и на Неговата создателска моќ за

Вести Македонија

Поклоници од Македонија го почуствуваа мирот на Меѓугорје

Радио Марија во соработка со парохиите од Струмичко – скопската епархија и Скопска бискупија од 10 до 13 Октомври 2019 година го организира второто поклонение во Меѓугорје, Босна и Херцеговина,

Ватикан Вести

Брифинг за Синодата: Силата на простување во Амазонија

Способноста за простување им помогна на амазонските народи да се решат некои проблеми и да се надминат многу судири. Бевме сведоци на тие промени – рече на брифингот за новинари

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Треба да научиме да се обвинуваме пред Бог

Исус не поднесува лицемерие и фарисеите ги нарекува „варосани гробови“ – потсети папата Фрањо во проповедта на светата Литургија во домот Света Марта. Потребно е да се оздрави од лицемерието,

Ватикан Вести

Џанлука Гаузи Броколети е назначен за нов командант на Ватиканската жандармерија

Папата Фрањо го назначи новиот командант на ватиканската жандармерија

Ватикан Вести

Брифинг за Синодата: Потребно е формирање на амазонски семинарии

Шестиот брифинг за печат за Синодата посветен на Амазонија ја истакна желбата да се основа амазонска семинарија, а се зборуваше за воведување на „гревови на животната средина“ и за целосна

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Новите светци се „нежните светла“ во темнината на светот

Повикување, одење и благодарност се трите фази на вера на кои папата Фрањо се фокусираше во проповедта недела 13 Октомври за време на светата Литургија, која ја служеше по повод

Ватикан Вести

Папата го честиташе на Бразилскиот народ празникот Богородица од Апарецида

Во видео пораката снимена од Ватикан Њуз на 12 Октомври, за време на паузата од работата на Синодата за Амазонија, папата Фрањо моли Богородица од Апарецида секогаш да биде со