Posts From Avtor

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов се заблагодари на свештениците, монаштвото и верниците за одговорното однесување за време на пандемијата

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх, д-р Киро Стојанов на 27 мај 2020 година упати допис до свештениците, монаштвото и верниот народ во кој меѓу другото се навраќа на

Ватикан Вести

 Молитвата го сее животот и ја отвора вратата кон Бог

Папата Фрањо на Генералната аудиенција говореше за молитвата на праведниците и потсетувајќи се на првите поглавја од Прва Книга Мојсеева (Битие) истакна, додека злото во светот постојано и брзо се

Вера Духовност

Кратко резиме од Воскресението до Вознесението

Денес е можност да се присетиме и повторно поинтензивно да размислуваме за настаните кои претходеа на Исусовото вознесение кај Отецот.

Ватикан Вести

 Папата Фрањо на Духовден ќе ја слави Литургијата во капелата на Пресветата Олтарска Тајна

На празникот Духовден во недела, 31 мај во 10.00 часот папата Фрањо ќе служи света Литургија во капелата на Пресветата Олтарска Тајна во базиликата на Свети Петар.

Ватикан Вести

Папата со нетрпение очекува да се направи нешто повеќе за екуменизмот

По дваесет и пет години од објавувањето на енцикликата „Ut unum sint“ папата Фрањо му напиша писмо на кардинал Курт Кох, претседател на Папскиот совет за промовирање единство меѓу христијаните.

Ватикан Вести

Дали молитвата на папата Фрањо придонесе за запирање на коронавирусот?

Последните неколку месеци Италија презема екстремни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

Вести Свет

Повторно света Литургија со народ во базиликата “Светиот Гроб“

По неколку месеци повторно за верниците е отворена базиликата Светиот Гроб во Ерусалим. Фра Франческо Патон кустос во Светата земја во разговор за Радио Ватикан истакнува дека полека се обидуваат

Ватикан Вести

Папата повторно го повикува целиот свет на молитва за жртвите од коронавирусот

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во вторникот на 26 мај 2020 година, објави дека папата Фрањо во сабота во пресрет на Духовден 30 мај во 17.30 часот пред пештерата

Ватикан Вести

Ватиканските музеи наскоро ќе бидат отворени за посетителите

Канцеларијата за печат при Светиот Престол објави на 23 мај дека Ватиканските музеи повторно ќе се отворат за посетители во понеделник на 1 јуни, заинтересираните во јуни повторно ќе можат

Вести Свет

Светите Литургии на Папата од домот Света Марта ги следеа и верниците во Кина

Преку апликацијата Wechat и со помош на симултан превод повеќе илјадници луѓе во кина ги следеа секојдневите свети Литургии на папата Фрањо од домот Света Марта.